Türkiye'de vergi teşvik tedbirleri ve etkinliği
Tax incentives in Turkey and its effective
  1. Tez No: 214998
  2. Yazar: İLHAMİ DÜRÜS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada ülkemizde uygulanan vergi teşvik politikasının etkinliği özellikleyatırımların artırılabilmesi yönünden incelenmiştir. Ülkemiz yatırım teşvikpolitikaları içerisinde vergi teşvik tedbirlerinin önemli bir ağırlığı bulunduğundandolayı teşvik politikasının başarılarını ve başarısızlıklarını görebilmek için vergiteşvik politikalarının etkinliği hususunun irdelenmesi şarttır.Ancak bir teşvik önleminin herhangi bir yatırıma olan etkisini belirleyebilmek içiniktisadi, mali ve hukuki boyutu olan bir sorunu güncel ve piyasaya dönük biraraştırma ile ortaya koymak gerekmektedir. Bu hal çok bilinmeyenli bir denklemiçözmek ile eşdeğer olduğundan, çalışmada teşvik sisteminin tümünü ele alan biryaklaşımla irdeleme uygun görülmüştür. Bu durum teşvik tedbirlerinin her birinin tektek ele alınıp işletmeler üzerindeki etkisini ortaya koyan bir çalışma ile tamamlanmışolacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effeiciency of tax incentives policies applied in our country fromthe point of increasing investments is analyzed. İn order to determine the effect ofincentives over investment the problem which has economic, fiscal, legal sides has tobe determined with a survey.This case is like a solution of an equity with multi unknown parameters. In this studyan approach, which evaluate the aggregate incentive system has been suitable. Thissituation, each incentive measures will be examined with a study the effect of thisover corporations will be completed.