Özel belgeli ve özel nitelikli otellerde müşteri memnuniyeti örnek alan çalışması: Dersaadet Otel İstanbul
Customer satisfaction in hotels with distinct features field study:Dersaadet Hotel
- Tez No: 214999
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalısma, konaklama sektörünün en eski ve temel kavramlarından olan müsteri memnuniyeti kavramının, sektörde nispeten yeni bir olusum olan ?butik oteller? ile iliskisini incelemeyi ve bu iliskiyi bir örnek alan çalısması kapsamında değerlendirmeyi amaçlamıstır. Bu amaçla, geleneksel otel sınıflandırma yöntemlerine ve otel kategorilerine değinilmis; dünya genelinde ve Türkiye'de butik otel sınıflandırmasının anlamı açıklanmaya çalısılmıstır. Bununla birlikte, müsteri memnuniyeti ve kalite kavramlarının konaklama sektöründeki uygulamaları incelenmis; bu kavramların farklı türlerde konaklama isletmelerinde uygulanıs esasları üzerinde durulmustur. Edinilen teorik çıkarım, butik otel kavramının Türkiye'deki karsılığı olarak nitelendirilen ?Özel Belgeli ve Özel Nitelikli ?sletmeler? adı altında toplanmıs isletmelerden biri olan Dersaadet Oteli üzerinde sınanmıs; konaklamanın temel prensiplerinin, bu yeni platformdaki anlamı ve uygulanabilirliği değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the interrelationship between ?guest satisfaction? ? one of the fundamental concepts of the lodging industry - and ?boutique hotels? a relatively newer concept; and to evaluate this interrelationship within the framework of a field study. In this regard, the conventional hotel classification systems have been discussed in an effort to justify the meaning of the term boutique hotel. Furthermore, the functioning of the concepts of guest satisfaction and quality in the lodging industry has been examined with special emphasis on the application principles of them in lodging establishments of various categories. The theoretical arguments have finally been tested at Hotel Dersaadet ? a member of the association of ?Special Category Hotels? (The Turkish correspondent for boutique hotels) so as to evaluate the meaning and applicability of the lodging industry?s basic principles in this new platform.