Türkiye'de vergilendirmenin ekonomik kalkınmaya etkisi
The impact of taxation on economic development in Turkey
  1. Tez No: 948397
  2. Yazar: ŞENOL ATAMER ERTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de uygulanan vergi politikalarının ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri incelenmiştir. Vergilendirme, kamu gelirlerinin en önemli kaynağı olmasının yanı sıra, yatırımlar, üretim, istihdam, tasarruf ve gelir dağılımı gibi kalkınmanın temel unsurlarını da doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye'nin son yıllarda izlediği vergi politikaları analiz edilmiş; vergi yapısının ekonomik büyüme, kamu hizmetlerinin niteliği ve toplumsal refah üzerindeki etkileri teorik ve ampirik yönleriyle ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde vergilendirme kavramı incelenmiştir, ikinci bölümde vergi ve kalkınma tarihsel ve yapısal açıdan değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Türkiye ekonomisinden elde edilen veriler ışığında vergilendirmenin kalkınma üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, etkin ve adil bir vergi sisteminin sürdürülebilir kalkınma hedefleri açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin daha dengeli bir büyüme ve toplumsal refah düzeyine ulaşmasında vergi politikasının yeniden yapılandırılması gerektiğine dair önemli tespitler ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of taxation policies implemented in Turkey on economic development. Taxation, as the primary source of public revenues, directly influences fundamental components of development such as investment, production, employment, savings, and income distribution. Within this context, the study analyzes Turkey's taxation policies in recent years and evaluates the impact of the tax structure on economic growth, the quality of public services, and social welfare from both theoretical and empirical perspectives. The first chapter explores the concept of taxation, while the second chapter evaluates taxation and development from historical and structural viewpoints. The final chapter analyzes the effects of taxation on development based on data obtained from the Turkish economy. The findings indicate that an efficient and equitable tax system is critically important for achieving sustainable development goals. This study offers significant conclusions and recommendations regarding the need to restructure tax policy for Turkey to attain more balanced growth and higher levels of social welfare