Vergilendirmede global eğilimler ve uluslararası vergi anlaşmaları
Global trends in taxation and international tax agreements
- Tez No: 215042
- Danışmanlar: PROF. DR. S. YENAL ÖNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Globalleşme, teknolojideki hızlı gelişim ve buna uyum sağlayan çok ulusluşirketlere bağlı olarak hızlanmaktadır. Globalleşme ile beraber sermaye ve emekdolaşımının artması dünyayı ekonomik bütünleşmeye götürmektedir. Diğer yandan,dolaşan sermaye ve emeğin yer seçiminde vergiler önemli rol oynamaktadır. Ülkelerdaha fazla sermaye çekebilmek ve vergi tabanlarını korumak için üzerlerinde baskıhissetmekte bunun sonucunda, vergi oranlarını ve vergi yüklerini azaltmaktadırlar.Bu durum ?uluslararası vergi rekabeti? yaratmaktadır.?Vergilemede Global Eğilimler ve Uluslararası Vergi Anlaşmaları? başlıklı buçalışma giriş ve sonuç kısımları dışında beş bölümden oluşmaktadır. Birincibölümde, üyeleri çoğunlukla gelişmiş ülkelerden oluşan OECD örnek olarak alınaraksermaye ve emek hareketleri ile gelir üzerinden alınan vergiler ve nominal gelirvergisi oranları arasındaki güçlü ilişki gösterilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde,uluslararası vergi rekabetinin tanımı ve etkilerinin yanı sıra tercihli vergi rejimleri veÇUŞ ların transfer fiyatlamaları uygulamaları ile oluşan zaralı vergi rekabeti AB veİskandinav ülkelerinden örnekler de vererek değerlendirilmiştir..Zararlı vergi rekabetine karşın uluslararası vergi işbirliğinin gerekliliği,yerleşiklik ve kaynak ilkeleri gibi uluslararası vergi anlaşmalarının temelini oluşturanunsurların yanı sıra bilgi değişiminden bilgi paylaşımına geçiş süreci üçüncübölümde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, globalleşme ve uluslararası vergirekabeti bağlamında gelişmekte olan ülkeler üzerinde durulurken beşinci bölümdeyabancı sermaye ve emek hareketlerinin etkisi ile beraber globalleşme sürecindeTürk gelir vergisinin durumu ve gelişmeler incelenmiştir. Sonuç bölümü,değerlendirme ve önerileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization is increasing depending upon rapid changing in technology andmultinational companies, which adopt the rapid changing. As a result of increasingglobalization, economic integration is occuring together with rising mobility ofcapital and labour in world. On the other hand, taxation becomes an important factorfor capital and labour to choose location where they reside. So, tax rates and taxburdens are lowered by countries on which feel pressure in order to receiveparticularly more capital and to protect their tax bases themselves. So, those create?international tax competition?This study titled ?Global Trends in Taxation and International TaxAgreements? is composed of an introduction, a conclusion and five chapters. In thefirst chapter, the countries of OECD, which are mostly developed ones, have beenselected as sample in order to show strong correlation between capital and labourmovements, taxation deriving from income and nominal income tax rates. In thesecond chapter, description and impacts of international tax competition, also,sources of harmful tax competition such as preferred tax regimes and transfer pricingapplied by multinational companies are explained by giving examples fromEuropean Union and The Nordic countries.Necessary of international tax cooperation versus harmful tax competition, theimportance of basic principles of international tax agreements , which are residencebased and source based taxation, are explained besides tendency from ?Exchange ofInformation? to ?Sharing Information? in the third chapter. In the fourth chapter,impact of globalization and international tax competition in developing countriestogether with tax heavens and thin capitalization; in the fifth chapter, foreign capitaland labour movements in The Turkish economy besides situation and improvementsof The Turkish Income Taxes under the global trends are given. Finally, evaluationand recommendations are included in the conclusion.