Tainted art: the reflection of the defective function of art in the English novel after the Second World War
Lekelenmiş sanat: İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiliz romanında sanatın kusurlu işlevinin yansıtılışı
- Tez No: 215043
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın konusu, İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiliz romanında sanatın kötücül algılanışı, işlevi ve kullanımının çizilişidir. Kötücül kavramı burada noksan, yetersiz ve yıkıcı anlamlarına karşılık olarak düşünülmüştür.Savaş sonrasından günümüze uzanan yaklaşık altmış yıllık bir sürede ilk, orta ve son dönemlerden birer roman, dönem temsilcisi iddiası olmaksızın ele alınarak sanatın çağdaş İngiliz toplumundaki işlevi ve işleyişinin çeşitli alan ve açılardan romana yansıması izlenmeye çalışılmaktadır.Kingsley Amis'in Lucky Jim (1954), John Fowles'un The Magus (1977) ve Ian McEwan'ın Atonement (2001) romanları, seçilen konunun tezde irdelendiği metinlerdir.Çalışma, giriş olarak tarihsel süreçte dikkat çeken, devam eden veya değişip dönüşen sanat anlayışlarını sergiler ve sanatın öngörülen, var sayılan, uygulamalardaki işlevlerine yönelik bir gözden geçirme yaparak, art alan değerlendirmesi sunar. Girişi izleyen üç bölümde, tarihsel sıralama ile metinlerin çözümlemesine ve tez konusu açısından yorumlanmasına geçilir. Konu incelenirken metinler arasında ortaya çıkan kıyaslama ve karşıtlamalar yapılacaktır. Romanların seçilen tez konusu bağlamındaki irdelenme ve yorumlanmasında, okur odaklı eleştirel yaklaşım yöntemi uygulanmış, kuramcı ve eleştirmenlerin yapıtlar hakkındaki görüşlerinin derlenip değerlendirilmesi yerine, metinlerin yakın okunması yöntemine ağırlık verilmiştir. Geçmiş dönemlerde daha baskın olan, sanatın yapıcı işlevi yerine, günümüz Batı kültüründe üzerine daha vurgu yapılan sanatın yansıttığı kötücüllüğü fikri bağlamında, romanların yakın okumalarının bir insan eylem ve ürünü olarak sanatın yetersiz, bozuk veya zararlı işleyişini vurgulayışlarına bakılmaktadır.Çağdaş toplumdaki çözülme ve olumlu, yapıcı, sağlıklı iletişim ve etkileşimden yoksunlaşma eğiliminin, sanata bakış ve sanatı kullanış üzerindeki koşut etkisinin araştırılıp tezde sergilenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore the reflection in the English novel after the Second World War the abuse and misuse of art, its inverted, depraved and depraving, unhealthy function and its distorted reception and conceptualisation.Analysing one novel from the first, middle and recent periods after the Second World War, though they are not labelled as representative, the study displays in various aspects and contexts the manifestations in the novel of the function and working of art in contemporary British society.The three novels in which the subject matter is discussed are: Lucky Jim by Kingsley Amis (1954), The Magus by John Fowles (1977) and Atonement by Ian McEwan (2001).The study first presents a chronological survey of understandings of art, and its supposedly prevailing, predicted and practised functions, which survive or transform in time, and then the texts are studied in the chronological order. Adopting reader-response critical approach, in the interpretation of the novels within the context of the given subject matter of the thesis, the method of a close reading of the texts is applied rather than evaluating the theoreticians? and critics? views and comments. The inefficient, faulty and harmful functions of art as an act and product of mankind suggest an idea of evil art prevailing in contemporary Western culture instead of earlier constructive ideas and uses, and parallel the tendency in contemporary society to dissolve and to be deprived of regenerative and healthy communication and interaction.