Platon'da yöntem sorunu
The problem of method in plato
  1. Tez No: 215044
  2. Yazar: AHMET EMRE DAĞTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
PLATON'DA YÖNTEM SORUNUAhmet Emre DağtaşoğluÖZPlaton'da yöntem sorunu, diyalektiğin vecheleri olarak görülen Sokratik Çürütme (Elenkhos), Hipotez, Bölümleme ve Toplama yöntemleri de etraflıca incelenerek ele alınmaya çalışılmıştır. Bu meseleler vesilesiyle Platon felsefesinin önemli bazı kavramlarına ve sorunlarına da değinme fırsatı doğmuştur.İlk olarak Elea okulu ve Sofistler konuyla ilgileri çerçevesinde incelenmiş, hemen ardından da Platon felsefesi ana hatlarıyla sergilenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Platon'da karşımıza çıkan ve diyalektiğin vecheleri olduğunu gördüğümüz yöntemler üzerinde durulmuştur. Çalışma yürütülürken Diyalogların tarihsel sıralanışı ve Platon'un düşünce serüveninin tabi tutulduğu sınıflamalar, gereğinden fazla belirleyici olmamalarına da dikkat edilerek, ana hatlarıyla takib edilmiştir. Yöntemler tarihsel sıralamalarına göre sergilenirken aralarındaki benzerlik ve ayrılıklara da işaret edilmeye çalışılmıştır. Bunun neticesinde temele alınan ilke, amaç ve kişinin bilinç durumu gibi hususların yöntem sorununda belirleyici rol oynadıkları görülmüştür.Platon'un sınırları kesin olarak çizilmiş olmasa da belli bir projeyi takip ettiği söylenebilir. Bu bağlamda felsefesi dağınıkmış gibi bir izlenim yaratsa da genel olarak değerlendirildiğinde bir bütün oluşturmaktadır. Ayrıca, felsefede yapmaya alıştığımız ontoloji, epistemoloji, mantık gibi ayrımlar aslında arızi ayrımlardır ve bu alanların problemleri tahmin edilenden daha sıkı bir biçimde birbirlerine bağlıdırlar. Felsefe sorunlarında derinleşebilmek için bu bağlantıları kavramak oldukça önemlidir. Yöntem sorunu üzerine düşünmek ise bu bağlantıları kavramak için bir çıkış noktası sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
THE PROBLEM OF METHOD IN PLATOAhmet Emre DağtaşoğluABSTRACTThe problem of method in Plato was discussed by analyzing Socratic Refutation (Elenchus), Hypothesis, Division and Collection methods thoroughly which are considered as aspects of dialectic. In doing so, the opportunity was born to deal with important philosophical concepts and problems of Plato.First of all, The Eleatic School and The Sophists were examined within the limits of their relevance to the subject and then the main lines of Plato?s philosophy were presented. Afterwards, the methods, which are considered as different aspects of dialectic and seen in Plato, were studied. During the study, the chronological order of the dialogues and the calssifications of Plato?s thought were examined following the main lines by paying attention for them not to be more important and determinative than they must be. While the methods were being represented by their cronological order, the differences and the similarities between them were pointed out. The outcome showed that subjects like the principle, aim and consciousness of the individual played a decisive role in the issue of method.One can say that despite the fact that Plato has no certain lines, there is a definite project that is followed. In this context, though his philosophy may look scattered, but once evaluated as a whole, it is continuum. Moreover, the parts like ontology, epistemology and logic are not absolute distinctions and the issues of these fields are much more connected then one could imagine. In order to go deep into philosophical issues it is crucial to understand these connections. And thinking on the problem of method can provide a starting point to figure out them.