Mezraa-teleilat kazısı bulguları ışığında; Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Suriye ilk çanak çömlekli neolitik dönem bitkisel katkılı çanak çömlek sorunu
Plant tempered pottery case in Southeast Anatolia and North Syria; based on mezraa-teleilat finds during the pottery neolithic period.
  1. Tez No: 215045
  2. Yazar: ÖZLEM AYTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Mezraa-Teleilat yerleşmesi, Bitkisel Katkılı Çanak Çömlek Mal grubunun tanımlanması temelinde yapılan bu çalışma; Yakındoğu'da Neolitik Dönem bitkisel katkılı çanak çömlek mal gruplarının ortaya çıkışını, gelişimini, yayılımını ve bölgeler arası ilişkilerini anlamaya yönelik genel bir değerlendirmedir.Çalışılan malzeme; hamur, biçim ve işlev özelliklerinin tanımlanmasının yanı sıra yapım özellikleri açısından da değerlendirilerek bir bütün olarak ele alınmıştır. Yapılan katalog ile her bir parçanın ayrıntılı tanımı yapılmış ve genel değerlendirmeler bu temelde oluşturulmuştur. Yapılan tüm değerlendirmeler sonucunda; bitkisel katkılı malların görüldüğü kültür bölgelerinin belirlenmesi, gelişimi ve Mezraa-Teleilat yerleşmesinin bu süreç içindeki yerini saptayabilmeye yönelik sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on to define the Plant Tempered Ware of Mezraa-Teleilat site with a conceptual analyzing and aimed to figure out the origin of plant tempered pottery and also the cultural relations in this context.The main concept of this study had formed by the evaluation of the paste, formal and functional features of the considered assemblage. In addition, the technological aspects of these artifacts were investigated thoroughly to discern the considered pottery as a whole matter. Each sherd had defined in detail as a catalogue form in order to find out the main aspects of this research. Consequently, this study aimed to understand the cultural situation of plant tempered ware of Mezraa-Teleilat in the related regions during the Neolithic Period.