Derrida'nın metafor kullanımı
Derrida?s use of metaphor
- Tez No: 215058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN FARUK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Derrida'nın metafor kullanımına, çogulcu bir üslupla yaklasmaktadır.Soru sormaktan çok cevaplar aramaya çalıstıgımız bu tez yazma sürecinde,metaforun Derrida'nın niyetlerinin de ötesinde, çoklu cevaplara gebe oldugunuanlatmaya çalıstık. Bu süreçte, metaforun geleneksel uygulamalarına alternatif biryaklasım getirerek, felsefenin kökeninden gelen merkezi bir paradoksu canlandıranhas anlam ve figüratif anlam çıkmazının yeni açılımlarını aramaktayız. Bu baglamda,Derrida'nın différance yarı kavramı, Derrida'nın metafor kullanımında, kendisinisaklı bir sekilde sunan cevaptır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with a pluralistic style to Derrida's use of metaphor. It is focusedon revealing possible answers rather than posing new questions; it attempts toillustrate how metaphor bears on a multiplicity of outcomes far beyond Derrida'sintention. By employing an alternative approach to the fundamental application ofmetaphor, it seeks to illustrate new insights into the dilemma of figurative meaningand proper meaning which arouse the central paradox at the root of philosophy. Inthe writing of this thesis, the half concept of Derrida's différance was envisioned asan answer which had been concealed within Derrida's use of metaphor.