II. Muvatalli ve dönemi
Muvatalli II. and his age
- Tez No: 215060
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS DİNÇOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Hitit krallarından II. Muvatalli'nin Dönemi'nin açıklanması, kendisine aitbelgelerin azlığı nedeniyle oldukça zordur. Muvatalli'nin icraatlarının önemli birkısmı hakkında, daha sonraki Hitit Krallarına ait belgelerden faydalanmaktayız.Ancak, bu belgelerden elde ettiğimiz bilgilerin de tartısmalı olması, Muvatalli devriolaylarını incelerken dikkatli olmamızı gerektirmektedir.Çalısmamız içerisinde II. Muvatalli her yönüyle ele alınmıs; tartısmalı olanaile üyeleri çok yönlü olarak incelenmistir. Ayrıca, Muvatalli'nin politik kimliğinigösteren iç ve dıs faaliyetleri ayrıntılı bir sekilde ele alınmıs ve problemli olan pekçok konu açıklanmaya çalısılmıstır. Böylece, Muvatalli hakkında elde edilen bilgileribir araya getirerek kendisi hakkında yeni sonuçlara varmak, döneminde açıklanmasısorunlu olan konuları ortaya koymak mümkün olabilmistir. Bu amaçla hem birincilkaynaklar olarak adlandırdığımız Hitit çivi yazılı metinler ile mühürlerin orijinalkopyaları değerlendirilmis, hem de daha önce bu konu hakkında yapılmıs tümçalısmalar incelenmistir. Bu sayede, II. Muvatalli döneminde en büyük sorunlarındanbiri olarak kendini gösteren, kralın icraatlarının sırası yani, faaliyetlerin kronolojisiproblemine bir çözüm teklifi getirmek mümkün olabilmistir. Ayrıca, baskentin baskabir yere tasınmasına sebep teskil eden kosulların neler olduğu ve tasınmanın ne gibisonuçlar doğurduğu farklı bir bakıs açısıyla açıklanmaya çalısılmıstır. Muvatalli'ninicraatlarına yansıyan dini kimliği ayrı bir baslık altında ele alınarak, dönemindeyapılan kült reformu her yönüyle irdelenmistir. Son bölümde ise, II. MuvatalliDönemi hakkında ortaya koyduğumuz açıklama önerileriyle, vardığımız sonuçlarıiçeren dönemin rekonstrüksiyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The reign of the Hittite king Muwatalli II is a difficult period to study becauseof the scarcity of the documents. Most of the achievements of Muwatalli can only belearned from the accounts of the later Hittite kings. But the controversial nature ofthe information from these documents necessitates a very careful interpretation of theevents in the reign of Muwatalli.Our study covers all the aspects of Muwatalli II and his family members werestudied in detail. The domestic and foreign activities that reveal his political identityare widely discussed and many issues relating to this subject were undertaken. Inorder to achieve this goal, the first and second hand evidence, that is the cuneiformtablets and seals were evaluated and former studies on his reign and persona werealso taken into consideration. Thus, it became possible to offer solutions to one of themost problematic aspects of reign, i.e. the chronology of his activities. The possibleconsequences of the transfer of the capital to another place are discussed from a newpoint of view. The conclusion of this study and the reconstruction of the period arethe subject of the last chapter.