Otistik çocukların aileleri: Nörobilişsel ve klinik bulgular
Parents of autistic children: Neurocognitive and clinical findings
  1. Tez No: 215061
  2. Yazar: AYŞE YEZDAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYÇİÇEĞİ DİNN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmanın amacı, otistik kisilerin ebeveynlerindeki otistik benzeridavranıslar ile Eksen I ve Eksen II bozukluklarının varlıgını arastırmaktır.Çalısmaya 20 otistik çocugun anne ve babası, 20 normal gelisim gösteren çocugunanne ve babası ile 10 Down Sendromlu çocugun anne ve babası olmak üzere toplam50 anne ve 50 baba katılmıstır. Katılımcılar Otistik-Spektrum Bölüm (OB), FrontalLob Kisilik Ölçegi (FLKÖ), Mevcut Semptom Ölçegi (MSÖ), Obsesif KompulsifEnvanteri (OKE), SCID-II ve MINI testleri ile degerlendirilmistir. Otistik çocuklarınanneleri OB testinde toplam puan ile dikkat degistirme ve detaylara dikkat altölçeklerinde, SCID-II'de yer alan pasif-agresif kisilik bozuklugu ölçeginde digergruplardaki annelerden anlamlı olarak yüksek puanlar elde etmislerdir. Otistikçocukların babaları ise FLKÖ yürütücü fonksiyon ve apati alt ölçeklerinde digergruplardan anlamlı olarak yüksek puanlar elde etmislerdir. Anne ve babalar birliktedegerlendirildiklerinde otistik gruptaki ebeveynler OB toplam puan ve hayal gücü altölçeklerinde, FLKÖ dizinhibisyon ve apati alt ölçekleri ile SCID-II de yer alanhistrionik kisilik bozuklugu ölçeginde diger gruplardan anlamlı olarak yüksekpuanlar almıslardır. OKE'nde normal gelisim gösteren gruptaki ebeveynler otistikgruptaki ebeveynlerden anlamlı olarak yüksek puanlar almıslardır. Bu sonuçlarotistik çocuklarının ebeveynlerinin psikiyatrik bozukluklarını tespitte sözel testleryerine daha farklı yöntemler ve genis bir örneklem grubu kullanılmasınıngerekliligini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the autistic-like traits and Axis I andAxis II disorders in the parents of autistic children. 20 mothers and 20 fathers ofautistic children, 10 mothers and 10 fathers of children with Down Syndrome and 20mothers and 20 fathers of normally developing children participated in the study.Participants were assessed using Autistic-Spectrum Quotient (AQ), Frontal LobePersonality Scale (FLPS), Current Symptom Scale (CSS), Obsessive CompulsiveInventory (OCI), SCID-II and MINI. Mothers of autistic children had significantlyhigher scores in AQ total score, attention switching and attention to details subscales,passive-aggressive personality disorder scale of SCID-II than the mothers in thecontrol groups. Fathers of autistic children had significantly higher scores inexecutive functions and apathy subscales of FLPS than the fathers in the controlgroups. When mothers and fathers are evaluated together, parents in the autisticgroup had significantly higher scores in AQ total score and imagination subscale,disinhibition and apathy subscales of FLPS and histrionic personality disordersubscale of SCID-II than parents in the control groups. Parents in the normallydeveloping group had significantly higher scores in Obsessive Compulsive Inventorythan parents in the autistic group. These results showed the necessity of usingmethods different than verbal tests and larger sample groups to find out thepsychiatric disorders of parents of autistic children.