An Inventory management system for Özaltın Construction and Trading Company
- Tez No: 21507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET ENVANTER YÖNETİM SİSTEMİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA ÖZALTIN İNŞAAT VE TİCARET A.Ş. AYTUĞ ÖZALTIN YÜKSEK LİSANS TEZİ, İŞLETME ENSTİTÜSÜ TEZ YÖNETİCİSİ : YRD. DOÇ. DR. ERDAL EREL ŞUBAT 1992 Bu çalışma, esas olarak, Ozaltxn İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nde bir envanter yönetim sisteminin kurulmasx üzerinedir. Amaç, malzemeler için harcanan para ve zamanın daha verimli bir biçimde dağıtılmasını sağlayarak, envanter kontrolünü geliştirmektir. Çalışma, malzemelerin önem sırasına göre sıralandı- rıldığı bir sınıflandırma sistemiyle başlamaktadır. Bu sınıflandırmada esas alınan kriterler yıllık nakit kullanımı, tedarik ve talep durumları gibi faktörlerdir. Amaç, binlerce malzeme arasından, gerçekten önemli olanları bulup çıkarmaktır. Çalışmanın devamında, önemli kabul edilen malzeme ler için, ne zaman sipariş verilmesi konusunda yardımcı olmak üzere, değişik karar verme sistem inleri tanıtılmaktadır. Parayı malzemeye bağlamanın ve işi geciktirmenin artan maliyetlerini gözönüne alınırsa, envanter konusunda en ufak bir geliştirmenin dahi azımsan- mayacak tasarruflar kaydedeceği açıktır. Anahtar sözcükler : Envanter kontrolü, emniyet stoğu, yeniden sipariş noktası. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVENTORY MANAGEMENT SYSTEM FOR ÖZALTIN CONSTRUCTION AND TRADING COMPANY BY AYTUG ÖZALTIN SUPERVISOR : ASSISTANT PROF. DR. ERDAL EREL FEBRUARY 1992 This study basically deals with establishing an inventory management system for Özaltin Construc tion and Trading Company. It is aimed at improving the inventory control system through better alloca tion of operating funds and managerial efforts to the items in the inventory. The study starts with a classification system, where items are ranked in descending order of importance. The classification criteria are condi tions of supply, consumption and storage, and the monetary usage rate of the items. The categoriza tion highlights the items in inventory that really require the necessary attention.The rest of the study deals with various decision systems for these items on when to place an order. Considering the increases in inventory holding costs, as well as the penalties of delaying a job, it is clear that even small improvements will yield to considerable amount of savings. Keywords : Inventory management, safety stock, reorder point. ii