Eleştirel kuram ve Türk düşüncesi
Critical theory and Turkish thought
- Tez No: 215090
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çagdas düsünce gelenekleri içerisinde önemli bir yeri olan Frankfurt Okulu, günümüz sosyal bilimler alanının tartısma sahalarının çogunda önemli çalısmalar yapmıstır. Okul'un düsünsel ürünü olan elestirel kuram, bir bütün olarak ele aldıgı modernlesme deneyiminin yarattıgı hayal kırıklıgının bir ürünüdür. Toplumsal sorunlar karsısında, Batı'daki gelismelere ayak uydurmaya çalısan Türk toplumunun önüne yegane çözüm olarak getirilen modernizmin elestirisi bu ülke insanı olarak bizlerin de önünde duran önemli bir görevdir. Bu çalısma, Türk toplumunun iki yüzyıldan beri takip ettigi Batıcılasma siyasetinin belirleyiciligi altında sekillenen Türk düsüncesinin, elestirel kuram ile girdigi iliskinin resmini olusturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Frankfurt School who has realized many important studies in various branches of social science has a very influential role in the course of modern social sciences. The School adopted a censorious methodology referred to as Critical Theory which conceives and criticises modernity as a whole historical experience of human society. The Critical Theory is a product of social conditions arisen in European societies, in the inter-war era. The inter-war era bears a disappointment in the fulfillment of the expectations for the modern society to create a viable and prosperous social environment for everybody it embraces. Thus it is a consequence of the frustrating historical moment reached by its very subject; modernity. The task of conceptualizing modernity through its criticism, in our opinion, is a most important one for the Turkish people to whom modernization/westernization has been presented as the unique and ultimate solution for social problems. This study aims to depict the relationship between Turkish intellectual sphere which has been shaped under the decisive effect of westernization for two centuries and the Frankfurt School?s Critical Theory.