İleri teknik analiz uygulamaları ve bu uygulamaların İMKB'de test edilmesi
Advanced technical analysis applications and testing these applications on Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 215098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Teknik analiz geçmiş fiyat ve işlem hacmi ilişkilerini kullanarak fiyathareketlerini tahmin etmektir. Teknik analistler teknik analiz araçlarından biriolan indikatörleri kullanarak aşırı karlar elde edebileceklerine inanırlar. Diğeryandan, Etkin Piyasalar Hipotezi'nin zayıf formuna göre, bir teknik alım satımsistemi basit satın al ve elde tut stratejisinin riskine eşit olarak daha büyük birbeklenen getiri elde edemeyeceği iddiası bulunmaktadır. Bu çalışmada, teknikanaliz uygulamalarından ikili hareketli ortalamalar kesişmesi ve momentumindikatörleri kullanılarak İMKB'de işlem gören İMKB-100 endeksine dahil olansenetlerden seçilen 25 şirketin verileri 03.06.1991-31.05.2006 tarihleri arasındatest edilmiştir. İndikatörlerin hesaplanmasında çeşitli periyotlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technical analysis is the use of past price and volume relationships to forecastprice movements. Technical analysts believe that they obtain excess profits bydealing according to the indicators is one of the technical tools. On the other hand,the capital markets are claimed to be characterized by the weak form of theEfficient Market Hypothesis, a hypothesis which states that the expected returnfrom a tehnical trading system can not be greater than that from a naive buy-andholdstrategy of equal risk. This hypothesis contradicts with the belief of thetechnical analysts. In this study, the method used the double moving averagescrossover and momentum indicators are both of the technical tools, tested 25stocks data are chosen from ISE-100 stocks between 03.06.1991-31.05.2006.Different periods are used calculating of the indicators.