Örgütsel değerlerin ögüt kültürü öğelerine etkisi
Effect of organizational values on organization culture elements
  1. Tez No: 215116
  2. Yazar: AYHAN BATTAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüz işletmelerinin yaşadığı hızlı değişim, onların geleneksel yapılarını, teknolojilerini, kuralları ve sahip oldukları değerleri yeniden gözden geçirmelerini zorunlu kılmaktadır. İşletmelerin rekabet açışından sahip oldukları en önemli kaynak olan insan unsurunun etkinliğinde örgüt kültürü önemli bir değişkendir. Örgütler sorunlarına çözümler üretmek ve değişimlere ayak uydurmak için kurumsallaşmaya doğru yönelmişlerdir. Kurumsallaşma sürecindeki örgütlerin yeniden yapılanmaları ve kurumsallaşmaları için örgüt kültürünün ve örgüt kültürüne etki eden örgütsel değerlerin analiz edilmesi gerekmektedir. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu araştırmanın amacı; örgüt içindeki güç mesafesi, eril ve dişil değerler, belirsizlikten kaçınma, bireysellik ve kollektivizm ana başlıkları altında toplanan örgütsel değerlerin örgüt kültürünü ne ölçüde etkilediğini belirlemeye çalışmaktır. Çalışmanın ilk iki bölümünde; değerler, örgütsel değerler ve boyutları, kültür ve örgüt kültürü kavramları, örgüt kültürünün öğeleri, örgüt kültürü ile ilgili yaklaşım ve modeller, örgüt kültürünün oluşturulması konuları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Ankara OSTİM bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerden seçilen örneklem üzerinde örgütsel değerler ile örgüt kültürü öğeleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi konusunda yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid change today?s organizations experience forces them to revise their traditional structures, technologies, rules and values. The organizational culture with the effect of human element, the foremost source to challenge, is an important factor. Organizations have been directed to institutionalize in order to produce solutions to the problems and to keep up with the changes around. The objective of this thesis study is to determine the effect level of organizational values, the power distance, masculine and feminine values, uncertainty avoidance, individualism and collectivism on organizational culture. In the first two sections; organizational values and their dimensions, the expression of culture and organizational culture, the elements of organizational culture, the models and approaches related with the organization culture are examined. In the third section, the results derived from a study on the sample individuals from OSTİM, Ankara to determine the relation between the values and organization culture elements is presented