Aile işletmelerinin kurumsallaşması ve bilgi teknolojilerinin rolü: Kırıkkale ilinde bir uygulama
The institutionalization of the family companies and the role of theapplication in Kirikkale
- Tez No: 215152
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüz isletmecilik anlayısı çerçevesinde, aile isletmeleri, ticari faaliyetlerin gerçeklesmesi alanında çok önemli bir role sahiptir. Türkiye'de ise aile isletmeleri toplam isletmelerin % 95'i civarındadır. Bu sebep neticesinde, aile isletmelerinin kendi iç dinamiklerini kurumsal yapıya ve teknolojik inovasyonlara adapte ederek verimliliklerini artırmaları sosyo-ekonomik açıdan büyük önem tasımaktadır. Bu çalısma ile Türkiye'deki aile sirketlerinin karakteristik özelliklerinin yanı sıra kurumsallasma ve bu isletmelerde kullanılan bilgi teknolojileri irdelenmistir. Birinci bölümde kurum ve kurumsallık olgusu, kurumsallasma teorileri, tarihi, gelisimi ve kurumsal yapıya ulasma evreleri incelenmistir. kinci kısımda ise, aile isletmelerinin tanımı, genel özellikleri, gelisim evreleri ve kurumsal kimlik kazanma dönemlerini görüyoruz. Arastırmanın son kısmında ise, KOSGEP tarafında belirtilen bazı yerel ve orta ölçekli Aile sletmelerini kapsayan bir inceleme yapılmıstır. Bu incelemede, bilgi teknolojileri kullanımı ve bu teknolojilerin isletmeye etkileri konuları üzerinde durulmustur. Bu arastırma ile bazı çözüm önerileri teklif edilmistir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in management sector, family businesses (FB) have a very critical role on trade activity in all over the world. In turkey family business form over % 95 of the Turkish firms. As a result of this, FB firms have a very important role on the socialeconomic condition due to adapt themselves with their own internal dynamics to institutional structure and technological innovations, hence increase their efficiency. With this study, not only main characteristics of FB but also institutionalization and information technologies usage in Turkish FB are investigated. In the first part institution and institutionalization phenomenon, institutionalization theories, history and evolution of institutionalization are searched. And then, in the second part, research mainly concentrates on general definition and improvement phase of FB, and getting an institutional identity cycle can be seen. The last part of the research contains an investigation on some local and middlegrade FB firms in the manufacturing sector, are predicated on KOSGEP. This research depends on information technologies usage and effects of these technological systems on institutionalization. By the help of this survey, some suggestions due to solving problems are proposed.