Küreselleşme olgusunun Türk devlet yapısına etkileri ve olası sonuçları
The effects and probable results of globalization fact on Turkish state structure
- Tez No: 215151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde küresellesme süreci yasamın bütün alanlarını etkisi altına alan bir yapı içermektedir. Bu baglamda küresellesme; ulusal sınırların ortadan kalkmasını, ülkelerin dünya ile entegrasyonunu ifade eden sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal ve hukuksal bir süreçtir. Türkiye de dünya ile entegrasyonunun saglanmasında küresellesme sürecinin etkisi altında kalarak, yapısal dönüsümünü bu zeminde gerçeklestirmistir. Bu dogrultuda çalısmanın çatısı üç ana bölüm etrafında sekillendirilmistir. Tez çalısmasının birinci bölümünde; küresellesme olgusunun kavramsal yapısı üzerine yapılan farklı tanım denemeleri, küresellesme sözcügünün tarihsel arka planı çerçevesinde açıklanmıstır. Ayrıca küresellesmenin bir süreç olarak tarihsel gelisimi anlatılmıstır. Bunun yanı sıra küresellesmenin ortaya çıkmasında ve hızlanmasında etkisi olan etmenler detaylarıyla anlatılmıstır. Son olarak küresellesme sürecine yönelik olarak ortaya konulmus olan farklı yaklasımlar ifade edilmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde; özellikle 1980 sonrası küresellesme sürecine yeni bir boyut ve hız kazandıran liberalizm olgusu bütün unsurlarıyla açıklanmıstır. Daha sonra liberalizmin dünyadaki tarihsel gelisimi ifade edilmistir. Türkiye açısından da liberal politikaların tarihsel seyir yönüyle ülkede olusturdugu etkilesimler belirtilmistir. Özellikle 1980 yılı sonrasında, tarihe ?24 Ocak Ekonomik Kararları? olarak geçen ekonomik program çerçevesinde uygulanan neo-liberal politikaların, Türkiye'nin yapısal dönüsümüne etkileri ve ortaya çıkardıgı sonuçlar ifade edilmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde ise; Türkiye'nin küresel entegrasyonundaki yapısal dönüsümüne uluslararası örgütlerin etkileri ve katkıları anlatılmıstır. Bu çerçevede Dünya Bankası, IMF, Dünya Ticaret Örgütü, OECD ve Avrupa Birligi gibi örgütlerin kurulus amaçları ve dünyadaki küresel faaliyet alanları açıklanarak, Türkiye'nin küresel entegrasyonundaki yapısal dönüsümüne etkileri ve sagladıkları katkılar anlatılmıstır. Son olarak Türk Kamu Yönetimi Sistemi'ndeki idari reformlar irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
The process of globalization has a structure which effects the life wholly in todays world. At this point, globalization is a social, cultural, economical, political and juriducal process which states the removal of national boundaries and integration of the countries with each other. Turkey, like ohter countries under the effects of globalization, fulfilled its structural transformation in obtaining integration with the world. At this direction, the scaffolding of the investigation designated under three main parts. In the first chapter of the thesis study; different attempts of definition of the globalization idiom are explanied in the frame of the idiom?s historical background. Seprately, as a process, globalization?s historical development is expressed. Alongside with this, the factors which have a role in globalization?s birth and rapidly growth are stated in details. Finally, different approaches which are brought forward to the process of globalization are stated. In the second chapter of the study; the concept of liberalism which gains rapidity and a new perspective to the globalization especially after 1980, is explained with its all components. The interactions constructed by liberal policies through the history of Turkey are also stated. The effects and the results of neo-liberal policies in Turkey?s structral transformation which are put into practice according to ?24 January Economical Decisions? especially after 1980, are stated. In the third chapter of the study; the effects and the contributions of international organizations to Turkey?s structural transformation in global integration are cleared. 0n addition to this, the foundations like World Bank, IMF, World Trade Organization, OECD and European Union and these foundations construction aims and their movement areas are explained. At the end; managerial reformations are stadied in the system of Turkish Public Management.