Spor liselerinde öğrenim gören öğrencilerin beklentilerinin araştırılması
There is aresearch about the students expectations who are educated in sport high school
- Tez No: 215186
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'de çok uzun bir geçmise sahip olmayan Spor Liseleri suan ki durumları itibariyle Türk spor egitiminde üstlenmis oldukları görevleri tam olarak yerinde getirememektedirler. Mevcut Spor liselerinin sahip oldukları tesis, personel ve diger unsurlar yeterli düzeyde olmamakla beraber, ileriye dönük olarak ta mevcut çalısmalar yeterli düzeyde görülmemektedir. Alt yapı olusturulmadan açılan ve egitim sistemimizde yerini alan spor liselerinin Spor egitimimize yapmıs oldugu katkı su an itibariyle manidardır. Emanet binalarda ve sınıflarda egitim veren Spor liselerinin mevcut durumları egitim için yeterli olmamakla beraber Spor egitimine hiç yakısmayan bir tablo olusturmaktadır. Spor liseleri Beden egitimi ve spor alanında basarılı ögrenciler yetistirmenin yanı sıra Türk sporunu gelistirecek ve temsil edebilecek gençleri yetistirmek, Yüksek ögretim kurumlarına alt yapı olusturmak gibi önemli görevlere soyunmustur. Bu görevler mevcut durumları itibariyle spor liselerinin üstlenmis oldugu bu görevde basarılı oldugu söylenemez. Spor liselerinin durumlarını tam olarak ortaya çıkarabilmek ve Spor liselerinde ögrenim gören ögrencilerin beklentilerini ortaya çıkarabilmek için Eskisehir, Sivas, Erzurum, Trabzon, Bursa, Usak, Denizli, +stanbul, Elazıg ve Malatya illerimizde ki Spor Liselerinde okuyan ögrencilerimize yönelik anket uygulanmıstır. Anketimiz iki kısıma ayrılmıs olup birinci kısımda ögrencileri tanımaya yönelik sorular sorulmustur. +kinci kısımda ise spor liselerinin mevcut durumları ile ilgili sorular sorularak Spor liselerini spor liselerinde okuyan ögrencilerden tanımaya çalısılmıstır. Türkiye'de 10 ilimizde bulunan spor liselerinde tüm ögrencilerimize ulasılmaya çalısılarak 632 kisilik bir evrene sahip olunmustur. Anketimiz bu evrene uygulanarak vermis oldukları cevapların frekans ve yüzdeleri metin içinde tablolastırılarak yorumlanmıstır. Bulgular bölümünün ilk bölümünde anketin güvenirlik çalısması sonuçlarına yer verilmistir. Bu kapsamda anketteki soruların ortalama ve standart sapma degerleri tablolastırılarak açıklanmıstır. Daha sonra testin güvenirliligine iliskin iç tutarlılık katsayıları bulunmustur. +ç tutarlılık katsayıları Cronbach alfa ve Spearman Brown ve Gutman teknikleri ile elde edilmistir. Madde analiz islemlerinde her bir sorunun Madde-kalan (Item-Remainder) indksleri bulunmustur. . Elde edilen tüm istatistiksel sonuçlar çift yönlü olarak sınanmıs ve anlamlılık düzeyi en az 0,05 olarak kabul edilmistir. Ayrıca 0,01 düzeyinde anlamlı çıkan sonuçlar tablolarda ifade edilmistir. Arastırmanın tüm istatistiksel analizleri SPSS 13.0 paket programla yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Sport High schools,which haven?t got a long history in Türkiye, can not succeed to perform their duty in the Turkish Sport Education according to their present situation. Not only their foundation, personnels and other factors; but also present studies about their future are not seen in a sufficient level. Sport High Schools?, which are opened without substructure studies and became the part of our Education system, contribution to the Sport Education is not enough. Beside that; their present situation is not sufficient, also it forms very unsuitable appearence for the Sport Education. Sport High Schools have got very important duties, such as raise succesfull students, raise young sportsmen, who can represent and develop the Turkish Sport, and form the substructure to the Higher Education Institutions. According to their present condition; it is difficult to say that Sport High Schools are succesfull in their duties. The poll is applied to the students, who educated in Sport High Schools in Eskisehir, Sivas, Erzurum, Trabzon, Bursa, Usak, Denizli, )stanbul, Elazıg and Malatya,. This poll is divided into two part; in the first part the questions,which are oriented to meet the students, and in the second part the questions,which are about the present situation of Sport High Schools, are asked to recognize the Sport High Schools conditions from their students. We have got universe,which is including the 632 students from the Sport High Schools,who continue their education in ten cities of Türkiye. Our poll is applied this universe and their answers? frekans and percentages are explained and commented with tables in the text. In the first part of findings, it is given place to the poll?s reliability study results. In this contents; questions? average and standart deviation point values are explained with tables. Then, the internal coherence coefficients about test?s reliability are found. These data are obtained and evaluated with Cronbach alfa and Spearman Brown and Gutman techniques. In every substance analysis procedure, item-remainder indeks are found. All the statistical data, which are obtained, are tested in a pair-direction and meaningfull level are accepted at least 0,05. level. Beside that, results, which are meaningfull in the 0,01 level, are presented on the tables. All the statistical analysis are done with SPSS 13.0 packet programme. Generally, ıt is seen that, all the students,who educate in Sport High Schools, have the same point of view about their schools? insufficiencies.