İşletmelerde mobbingin örgütsel stresle ilişkisi ve bir sağlık kuruluşunda uygulama
The relationship between mobbing and it organizational stress and it implementation of them health institution
- Tez No: 215187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR KEÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Son yüzyılda isletmecilik alanında yasanan hızlı değisim, küresellesme ve bilgi çağının da etkisi, isletmeleri önemli ölçüde etkilemistir. ?sletmelerin kurulus amacı olan ürün ve hizmet üretimi için stratejik faktörlerden biri de insan faktörüdür. ?sletmeler hızlı gelisim ve değisim içerisinde sinsice ilerleyen, isletme sinerjisini ve enerjisini azaltan mobbing ile karsı karsıya kalmaktadır. Mobbing; düsmanca ve etik olmayan iletisimle olusan bir ya da daha fazla çalısan tarafından bir diğer çalısanı hedef alarak sürekli, sistemli olarak uyguladıkları, mağduru is yasamından dıslamayı amaçlayan davranıslardır. Mobbing çalısanlara, örgüte ciddi zararlar veren, antisosyal davranıslar arasındadır. Mobbing, mağdurların sağlığını etkileyerek performanslarını düsürmektedir. Örgütlerde ise mobbing; verimliliğin azalması, isgören devir hızının artması, artan sigorta maliyetlerine yol açmakta ve bunların sonucu olarak örgüt sağlığını ciddi sekilde olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda yapılan çalısmalarda mobbing sonucunda hem örgüt düzeyinde hem de isgören düzeyinde stresin arttığı görülmektedir. Bu çalısmada mobbing kurumsal olarak incelenmis, örgütsel stres ile iliskisi arastırılmıs ve Eskisehir merkezde bulunan bir kamu hastanesinde çalısanlar üzerinde uygulama yapılmaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
Both rapid changes experienced in business administration area in recent years and influence of globalisation and knowledge are have considerably influenced administrations. One of the strategic factors for production of goods and service which are the objectives of foundation of managements is person. Managements face mobbing which stealthily advances withing rapid improvement and exchange and decreases energy of administration. Mobbing is a systematic behaviour of one or more employees in a farm which aims to exclude another employee by humiliating him in a hostile and unethical manner. Mobbing is among anti-social attitudes which damage workers and association. Mobbing reduces performances of sufferers by affecting their health. In associations, mobbing negatively affects decreasing of productivity, increasing of turn speed of worker, insurance cost increase and consequently the health of constitution. At studies carried out in this situation, stress of organization which results from mobbing causes extra increase both on organization and worker. In this research mobbing has been examined in constitutional view, it's relationship with organizational stress has been researched and it has been an implementation on workers of a health association located in the center of Eskisehir