Reşat Nuri Güntekin'in acımak adlı romanının ilk seksen sayfasının söz dizimi incelemesi
Search of syntax which has got eighty pages of the novel acimak which is written by Resat Nuri Güntekin
  1. Tez No: 215188
  2. Yazar: AZİME AKKUŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLAL AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu çalısma, Resat Nuri Güntekin'in Acımak adlı romanının ilk seksen sayfasının söz dizimi bakımından incelenmesinden olusmaktadır. Bu çalısmayı hazırlarken dilbilgisini hem klasik hem de modern bakımdan incelenmesine farklı bir boyut kazandırmak, Türkçe'nin zenginligini Türkçe'nin ifade gücünü ve sınırlamalarını bu roman aracılıgıyla tespit edebilmek, dilbilgisine farklı bir açıdan bakılmasını saglamak ve aynı zamanda da yazarın duygu, düsünce ve gözlemlerinin kelimelere nasıl dönüstügünü belirlemek, amaçlar arasındadır. Bu çalısma bu nedenden dolayı ayrı bölümde incelenmistir: ?Giris? bölümünde, yazarın hayatından, eserlerinden, 2. bölümde, kavramlarla ilgili özelliklerden, 3. bölümde, kavramlar arasındaki iliskileri kuran isim ve fiil çekimleri örnekleriyle açıklanmıs, geçici kavram isimleri ?belirtili isim? ve ?belirtili sıfat? tamlamaları biçiminde gösterilmistir. 4. bölümde, tümleç- yüklem iliskileri ele alınmıstır. Çalısmanın temelini bu bölüm olusturmaktadır. Bu bölümde tümleçler, islevlerine göre sınıflandırılmıstır. 5. bölüm ad ve eylem öbeklerinin birlikte tümledigi ?cümle tümleçleri? incelenmistir. 6. bölüm, 1564 cümle yapısının ayrıntılı olarak incelendigi bölümdür. 6. bölümden sonra tezden çıkarılan sonuç yer almaktadır. Sonuçtan sonra, bu çalısmayı okuyanın ve arastıranın daha faydalı olması açısından, bütünce verilmistir. Son olarak, çalısmada kullanılan biçimbirimler ?Sekil Bilgisi Dizini?nde verilmistir. Kaynaklar ise en son bölümdedir.
Özet (Çeviri)
This work which has got eighty pages of the novel, Acımak, which is written by Resat Nuri Güntekin. t is searched by syntax. This work?s aims are; to show that the novel?s grammar is searched both classical anol modern. To show Turkish Grammar?s richness. To show Turkish expreeions and ıts restrictions. To look different point s of view to grammar. To show how to turn the writer?s emotions, ideas and obzervations to word. Because of these reasons, this work is searched seperately. Introduction part mentions the writer?s life and Works. The second part mentions about features related to concepts. The third part mentions, Noun and Verb Inflections which are related to concept Nouns are showed as noun and adjective. The fourth part mentions about complement and Verb relationship. This part constitutes thiswork?s basic. At the fifth part, Complement Sentences are searched. The sixth part, is mentions about 1564 sentences which are searched in details. `Sentences according to their elements? array? take place in the seventh part. `Sentences according to their kind of verb? take place in the eighth part. In the ninth part `sentences according to their meanings? are given as statistical. The tenth part includes the total results which are referred from the general of the observation. In order to provide the reader?s/observer?s making maximum use of this study it is given a corpus in the eleventh part. Finally the morphemes which are used in the study are given in `concordance of form info? and the works which are used to form this study are given in `resources? aggregate.