İşletmelerde verimlilik ölçümünde alan lawlor modeli ve modelin Emet Bor işletmesinde bir uygulama örneği
The model of alan lowler in the measure of productivity in businesses and an example of application of the model in Emet Boron business
- Tez No: 215189
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Toplumların az gelismislikten çağdas uygarlık düzeyine yükselmesi ve bu yolda öncülük yapabilmesi için gerekli kosullardan biri doğanın tüm kaynaklarını daha etkin bir sekilde değerlendirip bu kolaylıklardan maksimum düzeyde yararlanmanın yollarını arastırmaktır. Ülkelerin gelisiminde rol oynayan önemli faktörlerden biride doğal kaynaklardır. Gelismis ülkeler hem doğal kaynaklara hem de diğer üretim faktörlerine gereken önemi verip, bunların tam kapasite ile çalısmalarını sağlayarak kalkınmalarını gerçeklestirmislerdir. ?sletmelerin uluslararası pazarlarda ya da ulusal pazarlarda rekabet gücünü etkileyen ve küresellesen bu pazarlarla entegrasyonu ancak genel verimlilik düzeylerini arttırmaları ve rakip firmalara karsı maliyet üstünlüğünü elde etmeleri ile sağlanabilir. Ülkelerin geleceğe yönelik ekonomik planlarında verimlilik önemli bir faktördür. Kıt kaynakların tam ve etkin kullanılamaması, tüm ekonomilerin çözmek zorunda olduğu önemli bir sorundur. Türkiye'yi güçlendirmek ve rekabet gücünü arttırmak için en önemli etken isletmelerin verimliliğini arttırmaktır. Ancak isletmelerin verimlilik düzeylerinin tespiti ve gelistirme çalısmalarının yapılabilmesinin temel noktasını verimlilik ölçümlerinin yapılması olusturmaktadır. Çünkü ölçümü yapılmayan bir seyin tespit edilmesi ve gelistirilmesinin söz konusu olmadığı açıktır.
Özet (Çeviri)
One of the most necessary requirements for the societies from underdevelopment to rising up to the level of modern civilizations is , evaluating all of the natural resources efficiently and searching the ways of using these facilities in the maximum level. Natural resources are one of the most important factors in countries development. The developed countries have realized their development by featuring both the natural resources and other production factors and these resources are all made to work to capacity. The integration of operations either in international markets or the factors affecting the competitive power of these global national markets; can only be provided by gaining costadvantage over the other competing firms. Productivity is an important factor in the countries future economic plans. Inefficient and uncomplete use of the scarce resources is an important problem for all the economies to solve. The most important agent to fortify Turkey and to increase its competitive power is to rise the productivty of the operations. However , the productivty measurements form the main point of fixing the operations level of productivty and also the improvement studies. Because it is clear that an unmeasured thing can not be fixed or improved in any way.