Örgütsel değişim ve değişim karşısında bireysel direnç
Organisational change and personal resistance against change
- Tez No: 215191
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Degisim evrensel bir süreçtir. Maddi olan ya da olmayan her sey degisim kapsamının içindedir ve günlük yasantının kaçınılmaz bir parçasıdır. Küresellesen dünyada acımasız rekabet kosullarına ragmen ayakta kalmaya, büyümeye çalısan isletmelere, hatta degisen dünya kosularında yeni yerini almaya çalısan ülkelere kadar, bütün sistemler devamlı degisim halindedir. Tüm sistemler, biyolojik, organik, ekonomik ya da politik, hepsi degismek gerektiginin bilincinde olmalıdır. Günümüzde her geçen gün daha da acımasız bir sekle bürünen küresel rekabette degisimin gerekliligi yeniden vurgulanmakta, takip edilmesi gerekecek yolların haritası yeniden çıkarılmakta ve kurallar yeniden degisimin hızı da göz önüne alınarak yazılmaktadır. Bu degisime ayak uyduramayan bireyler, ürünler ve isletmeler çok geçmeden devre dısı kalacaklardır. Rekabetin arttıgı bir ortamda, hızlı ve esnek davranabilen isletmeler basarıya ulasacaklardır. Degisim kaçınılmaz da olsa, insanlar ona direnç gösterirler. +nsanların neden degisime direndiklerini yöneticiler çok iyi anlamak ve ne yapılacagını bilmek zorundadırlar. Direnç dogal bir olaydır. Zira direncin olumlu yönleri de bulunmaktadır. Degisim sürecine giren isletmeler, meydana gelebilecek direncin analizini yapmak ve dirence karsı uygulanacak tedbirleri almak zorundadırlar. Degisimi gerçeklestirecek olanlar ve direnci gögüsleyecek olanlar liderlerdir. Bu liderler dönüsümcü liderler olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Change is a global process. Everything, to be material or not, is in this Change and an important piece of the daily life. In spite of the cruel rivalry condition, the managements which is trying to survive, even though the countries which is trying to find a place in the changing world rivalry, all the systems are always in this change process. All the systems, biologic, organic, economic and politic comprehend; they need to know that they need to change. Everyday; the global competition, that is crueler, emphasize the need of changing again, the maps of ways that need to be followed, are composed and considering the speed of change, the rules are written again. People, products and managements which they reject the change, will be out of it. In a more rivalry environment, the managements that can act more comfortable and fast, will be successful. Even the change is unavoidable, people can resist. The managers understand well why people resist to the strength and they must know what they can do. Resistance is a natural event. But, there are some positive aspects of resistance. The managements that in the change process, analyze the strength which can happen and they have to understand the precautions which is performed to it. Leaders will execute change and they will breast resistance. These leaders must be the transformational leaders.