Konya mutfağı
Konya's kitchen
- Tez No: 215195
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Konya Mutfagı isimli çalısmamız gruplandırılarak incelenmistir. Konya Mutfagı'nın geleneksel Türk mutfagı içindeki yeri ve önemi konusundan yola çıkılarak alt baslıklara ayrıldı. Bu sınıflandırma yapılırken yemek yapımında kullanılan malzemelerin özellikleri, yemeklerin hazırlanıs asamaları ve sofraya getirilme düzeni dikkat edilen hususlardandır. Konya Mutfagı'nı diger mutfaklardan ayıran belirgin özellikler saptanmaya çalısılmıstır. Birinci bölümde, Konya Mutfagı'nın tarihsel gelisimi ele alınmıstır. Ayrıca Konya'daki yemek ögünleri, davet yemekleri, günlük gezmelerde ve mübarek günlerde yapılan yemekler alt baslıklar halinde incelenmistir. &kinci bölümde, Konya yemeklerinin yapılısları ayrıntılı olarak incelenmistir. Çorbalar, et, sebze, zeytinyaglı ve meyve yemekleri, kuru baklagiller, deniz ve göl ürünleri, mantar ve ot yemekleri, yumurta yemekleri, pilavlar ve muhtelif yemekler tek tek incelenmistir. Üçüncü bölümde Konya'da yapılan salata ve garnitürler ele alınmıstır. Dördüncü bölümde, ekmekler ve ekmekten yapılan yiyecekler incelenmistir. Besinci ve altıncı bölümde, börek, çörek ve kurabiye çesitleri incelenmistir. Yedinci bölümde, Konya yöresine has özellikler tasıyan tatlılar ele alınmıstır. Sekizinci bölümde, evde yapılamayan, özel fırınlarda pisirilen yemekler ele alınmıstır. Son bölümde ise, Konya'daki saklama türleri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Our object ?Konya Kitchen? was researched making groups. This subject was divided into sub tittles in terms of its traditional importance. In this classification some important subject as specialities of vegetables, preparition steps and introducing the food were taken into account. What makes Konya Kitchen different than the others was tried to introduce. In the first chapter historical importance of Konya Kitchen was also told. At the same time meal in Konya, ceremany meal, daily meal and meal which is cooked in religious days were given as sub tittles. In the second chapter, how to make Konya food was told in detail. Soup, meat, vegetables, food with olive oil, cereals, sea and lake food, mushroom and vegetable food, food with egg, rice and some other food were researched one by one. In the thierd chapter, salad made in Konya was told. In the fourth chapter, bread was told. In the fifth and sixth chapter, cookies were told. In the seventh chapter, sweety food which is very famous in Konya was told. In the eighth chapter, food not made at home but made in special ovens was told. In the last chapter, how to save them was told.