Sürûrî-i Müverrih'in manzum tarihleri (inceleme-transkripsiyonlu metin s.151-250)
Chronicler Sururi's dates, written in verse (p.151-250)
- Tez No: 215196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA BATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 504
Özet
Milletleri ayakta tutan değerlerden birisi, hiç kuşkusuz dildir. Milletlerin hayatları, fikirleri, hayalleri hep dille şekil bulmuştur. Vücuda gelen bu eserlerden milletleri tanımak mümkündür. İnsana haz veren, insanda hayranlık uyandıran edebiyat da, milletlerin dille oluşturduğu ortak değerlerdendir. Bu değerleri aktarmak gibi bir kaygısı olmamasına rağmen edebiyat, milletlerin değerleriyle ilgili bizlere zengin bir malzeme sunmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde, manzum (şiir) eserlerde milletleri daha yakından tanıma fırsatı veren bol malzeme mevcuttur. Şiir sahası çok geniş bir saha. Bu sahanın küçük bir şubesi konumundaki tarih düşürme ise, şiirin formları, ahenk unsurları, sanat ve mazmunları kullanılarak oluşturulan, câmi'lerdeki kitabelerden mezar taşlarına, fetihlerden alışverişlere kadar hayatın her safhasında karşımıza çıkan bir şiir türüdür. Türk-İslam kültür ve medeniyetininin bir parçası ebcedle ilgili kesin sonuçlara ulaşmak için, şair ve müverrih Süruri'nin Kütahya Belediyesi Mustafa Yeşil Kütüphanesi'nde, 12036 demirbaş numarasıyla kayıtlı Divan-ı Süruri'de geçen tarih kıtalarının bir kısmı (151-250) tarihlerin düşürülüş biçimi ve düşürülüş nedeni açısından incelendi. İncelenen bu kısımda Süruri'nin tarihe tanıklık etmesinin ötesinde sağlam bir şiir bilgisine, aruza, ses ve söz sanatlarına hakim olduğu görülmüştür. Yine Süruri'nin tarih düşürme konusunda oldukça yetenekli olduğu, başka şairlerden farklı olarak bir konuya çok sayıda tarih düşürdüğü, birçok tarih düşürme biçimini başarıyla uyguladığı görülmektedir. İnceleme üç bölüm halinde yapılmıştır. Birinci Bölüm'de, Süruri'nin hayatı, eserleri ve edebi kişiliği, İkinci Bölüm'de tarihleri konu ve çeşitleri, Üçüncü Bölüm'de incelenen metinlerin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Dipnotlarda da, adı geçen şahsiyetle ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nations have merits, which keep them alive. One of these merits is absolutely language. Lives, thoughts and dreams of nations acquire a shape with language. It is possible to know nations with their language works. Literature, which evokes admiration and gives pleasure to people is also a common value of the nations. Although having no aim of transferring values, literature presents us a rich material about values of nations. In this material, poetry has the greatest part. Poetry and abjad calculation (abjad calculation: is study of the different techniques of chronograms composed to designate the date of the construction of buildings and to mark occasions such as victories, conquests, births and deaths), with its harmony and artistic merit, has been intensively used on epigraphs in the mosques, on grave stones, and in every part of life, from conquests to shopping , and these poems with abjad calculations also presents us important material to understand our past. To reach more implicit results on abjad , I have studied some of the poems , between pages 151-250 of Divan-ı Süruri. This book is in Kütahya Municipality Mustafa Yeşil Library. Its registration number is 1236.The author Süruri was a history book writer too. During my studies I have seen that Süruri had not only witnessed to history but also had a good knowledge of poetry, prosody, and literary arts. Furthermore he was very good at designating dates. Unlike the other poets he was able to designate different dates on a particular subject. My study has been done in 3 sections. In section 1; Surusi's life, his works, his literary personality, in section 2 ; dates, he designated and their kinds and in section 3 transcription of the studied parts has been given, and in the footnotes information was given about the related persons.