Gastronomide milli kültür ve yerel lezzet: Geleneksel Konya mutfağı örneği
National culture and local taste in gastronomy: The example of traditional Konya cuisine
- Tez No: 981449
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Gastronomide geleneksel lezzetler oldukça önemlidir. Bir ülke veya bölgeye özgü lezzetler, özellikle kısıtlı bir çevrede oraya ait yerel alışkanlıklardan izler taşımasıyla önemli hale gelmektedir. Geleneksel lezzetlerin birçoğu da bu şekilde gastronomi içerisinde kendine has özelliklerle ön plana çıkmaktadır. Milli kültürden izler taşıyan yemekler hem özgün olması hem de bir kültüre dair sembolik değer taşımasıyla maddi kültür unsurları arasında değerlendirilebilir. Geleneksel Konya mutfağı hem köklü bir geçmişe sahip olan hem de yerel lezzetleriyle ön plana çıkmış bir mutfaktır. Konya'nın tarihi geçmişi; Çatalhöyük gibi ilk yerleşim yerlerinden birine sahip olması, Selçuklu Devleti döneminde başkent olması, Osmanlı Devleti döneminde dini ve kültürel değerleriyle önemli bir merkez haline gelmesi gibi birçok önemli konularla bezenmiştir. Bu çerçevede kültürel bir merkez olması sebebiyle Konya'da farklı kültürlerden izler bulunduğu gibi bunun mutfak kültürüne de yansıdığı aşikardır. Bu çalışmada geleneksel Konya mutfağında milli kültür ve yerel lezzetin izi sürülmüştür. Bu çerçevede öncelikle literatür bölümünde Konya mutfak kültürüne yer verilmiştir, ardından araştırma bölümünde önceden belirlenmiş Konya'da yaşayan 10 katılımcıyla görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde 13 soru yöneltilmiş olup, sorularla geleneksel Konya mutfağının ne ölçüde milli kültür ve yerel lezzetleri yansıttığına dair araştırma verileri toplanmış ve bulgularla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional flavors are very important in gastronomy. Flavors specific to a country or region, especially in a limited environment, become important because they carry traces of local habits belonging to that country. Many traditional flavors also stand out in gastronomy with their unique characteristics. Dishes that carry traces of national culture can be evaluated among the elements of material culture, both because they are original and because they carry symbolic value for a culture. Traditional Konya cuisine is a cuisine that has both a deep-rooted past and stands out with its local flavors. Konya's historical past is adorned with many important issues such as having one of the first settlements such as Çatalhöyük, being the capital during the Seljuk State period, and becoming an important center with its religious and cultural values during the Ottoman State period. In this context, it is obvious that there are traces of different cultures in Konya due to being a cultural center, and this is also reflected in its culinary culture. In this study, national culture and local flavor will be traced in traditional Konya cuisine. In this context, firstly, Konya culinary culture will be included in the literature section, then 10 participants living in Konya, who were previously determined, will be interviewed in the research section. 13 questions will be asked in the interviews, and research data will be collected on the extent to which traditional Konya cuisine reflects national culture and local flavors and will be evaluated with the findings.