Elektronik ticaret ve web sayfalarına ilişkin değerlendirmeler: Otobüs taşımacılığı sektörü yöneticileri üzerine bir uygulama
Avaluations for electronic commerce and webpages: An application on managers in bus transportation sector
  1. Tez No: 215205
  2. Yazar: HABİB EDİP BÜBERCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bilisim teknolojilerindeki gelismeler neticesinde ve internetin ticaret alanında kullanılmaya baslaması insanların yasamlarını derinden etkilemis ve değistirmistir. Sirketlerin bu değisime ayak uydurmasıyla yeni ekonomi, e-ticaret ve web sayfası kavramları üzerinde çok konusulan kavramlar arasına girmistir. Böyle bir ortamda isletmeler rekabet ederek hayatta kalmak için bu hızla değisen çevreyi iyi tanımalı ve gelecekteki çevreleri hakkında doğru tahminlerde bulunmalıdırlar. Bu da yöneticilerin her zamankinden çok daha dikkatli ve hızlı hareket etmesini gerektirmektedir. ?s yasamında önemi artan bu kavramlara iliskin değerlendirmelerin ortaya konulmasını amaçlayan bu çalısmayla, elektronik ticaret ve web sayfalarının is dünyası tarafından algılanısı öğrenilmeye çalısılıp stratejik saptamalarda bulunmak amaçlanmaktadır. Çalısmamızda kapsamlı bir teorik bilginin yanı sıra, ülkemizde ulasım sektöründe faaliyet gösteren ve internette bir web sayfasına sahip olan sehirlerarası otobüs firmaları yöneticilerinin konuya iliskin tutumları ve bilgi düzeyleri bir anket çalısması düzenlenerek ortaya konulmaya çalısılmıstır. Ülkemizde, bir web sayfasına sahip 82 otobüs firmasından 64 tanesinden cevaplar alınarak bulgularımıza ulasılmıstır. Bulgularımıza göre uygulama yapılan firma yöneticileri e-ticaret ve web sayfaları konusunda yeterli düzeyde bilgi düzeyine sahip olup bu kavramlarla ilgili hususları önemli görmektedirler. Ayrıca bu yöneticiler firmalarının web sayfalarının tasarımına kendi bilgilerini de katmıslar ve web sayfalarının, iyi bir web sayfasının sahip olması gereken özellikleri genel hatlarıyla tasıdıklarını belirtmislerdir. Ana bulgularımızdan bir diğerini ise olusturulan web sitelerinin bazı eksikliklerini saptamak olusturmakta olup çalısmamız bu konudaki bazı önerilerle sonuçlandırılmıstır
Özet (Çeviri)
Developments in information technologies and the use of internet in business world has changed people?s lives dramatically. Firms?s adoption to these changes popularized concepts such as new economy, electronic commerce (e-commerce), and the use of web pages. In such a turbulent business environment, firms have to analyze and adopt to these changes and use them as strategic tools to be able to compete with their rivals and to survive. This requires managers to act faster than before and behave more carefully. In this study, our main goal is to point out managers? evaluation of e-commerce and web pages and to propese some strategic insights to use them as strategic tools when they compete. To reach this goal, besides theoretical explanations, a survey questionnaire has been developed to determine attitudes and level of knowledge of the managers of intercity bus transportation companies which have a web site. Out of total 82 bus transportation firms, which have a web site, 64 of them participated to our study. Our main findings postulate that according to our findings, the company directors who were applicated have sufficient knowledge of the issues of e trade and web pages and attach importance with the issues of these concepts. Also, these directors added their own knowledge to the design of web pages of their own company and stated that their web pages wear the general lines of characteristics of a good web page should have.