Iso 9000:2000 kalite yönetim sistemi uygulama sürecinde yönetimin sorumluluğu : Uşak ilindeki tekstil ve gıda işletmelerinde bir uygulama
Responsibility of management in 2000 quality management system practicing process : An aplication in textile and food companies in uşak city
- Tez No: 215209
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hızla degisen, gelisen ve globallesme yönünde ilerleyen günümüz dünyasında; gerek ülkeler gerekse de isletmeler arası rekabetin de giderek yogunlastıgı ve amansızlastıgı görülmektedir. Bu hızlı gelismeler tek tek veya toplu olarak birbirlerini ve isletmelerini yakından etkilemektedir. ISO 9000, 2000 yılı revizyonu ile birlikte 21. yüzyılın ihtiyaçlarını karsılayacak sekilde gelistirildi. ISO 9000 bu kapsamda çok büyük bir fırsat olarak görülebilir. Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO)'nün 2000 yılında yapmıs oldugu revizyonla ISO 9000 Standartları, çagın gerektirdigi kalite anlayısına cevap verebilmektedir. Kullanımının bu denli yaygın olması da bunun en iyi göstergesidir. Bu tez çalısmasında ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemlerini en ince ayrıntısına kadar incelemeye çalısılmıs, bu amaçla uluslararası dergilerde yayınlanmıs birçok makaleden, kitaplardan, internetten, brosür ve egitim notlarından faydalanılmıstır. Üçüncü bölümde üst yönetimin ISO Kalite Yönetim Sistemlerindeki sorumlulugu ve özellikle ISO 9000 belgelendirme süreci ve sistemin entegrasyonunun sirkete saglayacagı yararlar, kurmada yasanan zorluklar üzerinde durulmustur. Konuya yönelik olarak Usak lindeki Tekstil ve Gıda sletmelerinin üst düzey yöneticilerine anket uygulaması yapılmıstır
Özet (Çeviri)
In today?s world that fastly changes, develops and improves in the way of globalism, it is seen that the competition among both countries and enterprises becomes harder, too. This fast changes affects closely one another and enterprises? one by one or all together. With year 2000 revision, ISO 9000 is developed the way that answers 21 st century?s needs. ISO 9000 can be seen as a big change in this situation. With the revision Internal Standardization Organization (ISO) did in the year 2000, ISO 9000 standards can give response to the quality understanding. The best indicator of this is its so extensive usage. In this thesis, ISO 9000 Quality Administration Systems are tried to be researched thoroughly. Lots of articles published in international magazines, books, Internet, brochures and education are sources that used for this aim. In the third section, information is given about the responsibility of upper administration over ISO Quality Administration Systems and especially ISO 9000 certification duration, the benefits of the integration of the system to the company, difficulties felt in the step of establishing the system. Related to this subject, a questionnaire is done to the upper managers of Textile and Food enterprises in Usak City.