Türkiye'de demir çelik sektöründe hızlı verimlilik değerlendirme yaklaşımı (HVDY)
Rapid evaluation productivity approach in iron steel industry in Turkey (REPA)
- Tez No: 85444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜHER YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Verimliliğin tanımı tarihsel süreci içinde değişen ve değiştikçe farklı yönlerini ortaya koymakla birlikte. Zaman içinde ki değişim yönetim anlayışındaki değişime paralel olarak gerçekleşmiştir. Yeni anlayışlar ile birlikte verimlilik ölçüm ve değerlenmesinde de farklı modellerden söz edilmiştir. Her bir modelin kendine özgü kullanım alanı oluşmuştur ve belli işletmelerde uygalanma imkanı bulmuştur. Araştırmamız içinde kullanılan Hızlı Verimlilik Değerlendirme Yöntemi bu modellerden, uygaiamada sağladığı kolaylık ve sonuca ulaşmadaki hızı nedeni ile tercih edilmiş ve örnek işletmelerde uygulanmıştır. Demir çelik sanayileşmenin lokomotifi olarak ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Özel sektör tesislerini bu alana ilgi duymaları ile ülkemizde de yatırımlar artmıştır. Tamamen devletin elinde olan sektör özel kesim sermayesinin girmesi ile daha hızlı gelişme imkanı bulmuştur. Demir çelik işletmelerinde standartlaşma ve kalitenin arttırılması ile iş tanımlan yapılmaya başlanmıştır. Verimlilik konusunda yaptığımız araştırmamızda elde edilen sonuçlar iki firma üzerinde uygulanan model yardımı ile elde edilmiştir. Örnek işletmeler demir çelik sektöründe ortak özellikleri gösteren firmalar olması nedeni ile seçilmiş olmasına rağmen yinede çalışmada uygulama zorlıklan görülmüştür örneğin, İşletmeler arasında farklı zamanlarda kurulmalarından dolayı kaynaklanan sorunlar ile de karşılaşılmıştır. Firma yetkilileri ile yapılan görüşmeler ve alman finansal tablolardan faydalınalarak yapılan araştırma sonucunda tesislerin verimlilik trendlerinde olumlu gelişmeler izlenememiştir. Verimli çalışma ortamının kurulması için alınması gereken önlemler de belirtilmiş ve eksik yönler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The definition of productivity has taken on a form through history which has transformed and revealed its different aspects as it has gone through transformation. The transformation with time has taken place in parallel with the change in the concept of management. Different models have been mentioned in measurement and evaluation of productivity with the new concepts. The usage conditions have developed that are special to each model and this has allowed implementation in certain operations. The Rapid Productivity Evaluation Method used in our research has been selected among these models because of its speed in reaching conclusions and facility in implementation and has been applied in the selected operations. Iron - steel holds an important position in the economy of the country as the locomotive of industrialization. With the increase of the interest displayed on this field by the private sector, investments have grown in our country as well. The sector which was completely owned by the state has found the chance to develop faster with the introduction of the private sector capital. Job definitions have started being made in iron, steel facilities by increasing of standardization and quality. The results obtained in our research on the field of productivity have been obtained by the aid of the model applied over two firms. The sample facilities have been selected due to the fact that these had common characteristics in the iron steel sector. Problems were met with among the facilities arising out of their having been founded at different times. As a consequence of the research made by utilizing meetings held with firm officials and the received financial statements, no positive developments were traced on the productivity trends of the facilities. The measures required to be adopted for founding an environment of productive operation have been specified and lacking aspects have been emphasized.