Yeni Türk Devleti'nin kimliği (1920-1937)
The identity of the New Turkish State
- Tez No: 215223
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kimlik kavramı, insanın kendini nasıl algıladıgıyla ilgili, çogu kez tam manasıyla sosyolojik bakımdan açıklanabilen bir kavramdır. Toplumsal bir varlık olarak insanın kimliginin sekillenmesinde, kalıtsal özelliklerden çok, sosyolojik faktörler etkilidir. Tarihsel süreç içinde insan, birçok kimliksel asamalardan geçmistir. Bu kimliksel gelisim kabile ve asiret kimliginden dini cemaat kimligine ve nihayet ulusal kimlige ulasmıstır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Osmanlı mparatorlugu'ndan cemaat kimligi agır basan, toplumun çesitli bölümlere ayrıldıgı karmasık bir toplum yapısı devralmıstır. Bu miras içinde, henüz ulus kimligine ulasamamıs olan Türk Milletinin, Yeni Türk Devleti'nin devamında benimseyecegi kimlik ve oynayacagı toplumsal rol, en belirleyici unsur olacaktı. Nitekim, Milli Mücadeleyi kazanarak bagımsızlıgını elde eden Türk Milleti, Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliginde, zaman kaybetmeksizin saglam temeller üzerinde insa edilmeliydi. Bu amaç dogrultusunda 1920-1937 yılları arasında büyük bir atılım gerçeklestirerek kısa sürede Yeni Türk Devleti'nin temel degerleri ortaya konmustur. Bu temel degerler Atatürk lke ve nkılaplarıyla belirlenmis, hızlı ve ani sekilde uygulanarak yaygınlastırılmıstır. Türk Milletinin ana vasıfları, kimliksel özellikleri ve izleyecegi yön, Atatürk lke ve nkılaplarında belirmistir.
Özet (Çeviri)
The identity concept is such a concept that is about the perceptions of human, mostly explained according to sociology. The social factors are effected more than hereditary properties at the forming of the identity of human, being a social existence. During the history human elapsed a lot of levels. This identical development reached from the indentity of tribe and the nomadic tribe to religious community and at last international identity. The Turkish Republic Government, takes over a community structure whose religious identity predominates and that is very complex from Ottoman Empire. In this inheritance the social role and the identity, that is appropriated at the continuation of the New Turkish Government by the Turks who don?t reach the international identity, will be the most caharacteristic element. Just as The Turks who gets the independence by gaining the National Fight, had to be built on the strong fondatition without losing any time of the leadership of Mustafa Kemal Atatürk. For the sake of this aim, between 1920 and 1937 making a great process, in a short time the basic values of the new Turkish nation are exhibited. These basic values are determined by the principle and revolution of Atatürk and generalized superimposing rapidly and suddenly. The way, indentical properties and basic quality of the Turkish nation is determined by the principle and revolution of Atatürk.