Sürûrî-i Müverrih'in manzum tarihleri (inceleme-transkripsiyonlu metin s. 51-150)
Poem dates of Sururi-i Müverrih (examination-transcriptional passage p. 51-150)
  1. Tez No: 215224
  2. Yazar: KEMAL KARABUÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
nsanlar ömür çizgisi içinde kendileri için önemli olan dogum, sünet, evlilik, iktidar, makam, savas, dogal felaketler, çesitli seyahatler? v.b. olayları hatırda tutmak ve gelecek nesillere nakletmek istegi içindedir. Kuskusuz bu önemli vazifeyi yerine getiren tarih bilimi ve tarih bilincidir. Tarih bilimi bu görevini yerine getirirken kendi metot ve tekniklerini sistemlestirmis ve bunun dısında insanlık, tarihi olayları naklederken çesitli yöntemler kullanmıstır. Bu yöntemlerden biri de insanlıgın güzel sanatların bir subesi olan edebiyattan yararlanmasıdır. Edebiyat tarih boyunca insanı ve onun bir hayat boyunca yarattıgı ferdi ve toplumsal süreci islemistir. nsan hayatını anlamlı kılan, bu toplumsal ve ferdi yasantıların hayat içerisindeki yerleridir. Bununla beraber sanatçı duygu ve suur insanıdır. Duygunun yarattıgı imgeleri suuru tasıyarak somutlastırır. Suurun yarattıgı kaygıları da duygular vasıtasıyla anlatmaya çalısır. Süphesiz olaylar bu duruma neden olan ana nedenlerden biridir. Tezimizin konusu olan Sürûrî'nin sairligi ve onun tarihçiligi bu açıdan ele alındıgında, inceledigimiz bölümde sairin hayatında önemsedigi -12 ana baslık ve 27 yan baslık olmak üzere- çok sayıda degisik konuda tarih düsürdügü görülmüstür. Sair bu tarihleri düsürürken edebi bir dil kullanmıs, ayrıca ait oldugu divan siiri gelenegine sadık kalmıstır. Ayrıca sair `Ebced' hesabıyla harflerin sayı degerlerinden faydalanarak olayların tarihlerini siirlerinde vermistir. Sair tarih düsürmede kullanılan 8 degisik yöntemi basarıyla uygulamıs ve aynı yöntemle çok sayıda tarih düsürme basarısı göstermistir. Bu sayede Sürûrî, tarih düsürücülügün en büyük üstadı sayılmıstır. Kesin yargılara ulasmak amacıyla Sürûrî'nin oldukça hacimli olan bu eserinin 50-150. sayfaları arası incelenmistir. ncelememiz II bölüme ayrılmıs; I. Bölümde Sürûrî'nin hayatı, eserleri ve edebi kisiligi, ayrıca tarihleri konu ve çesit olarak ele alınmıs, düsürdügü tarihlerdeki sahsiyetler hakkında bilgi verilmistir. II. Bölümde de tarihlerin transkripsiyonlu metni verilmistir.
Özet (Çeviri)
People, on the line of the life span, matters which are importent for them, such as `birth, marriage, circumcision, power, position, natural disasters and various journeys? ext. wishis to keep in mind and transfer these kind of matters to the next generation. Unsuspiciously science of history and the concious of history fulfil this impartant duyt. Science of history while fulfilling this duty systematized the awn technics used variow methads. Besides, as transfering the historical events humanity used variow methods. On of these methods is the literature which is abranch of the art. Used by humans. Throughout the history literature processed the human and the person who was created by him and social proces. These place of individval life in the life give meaning to the human life. Whith this Sürûrî is a emotion and concious person. mages which are created by emotion, concretized with carrying the concious. He tried to tell the antities created by concious by the means of emotions. Certcinly one of the main reason maters caused to these situations. When, thesis the poetship of and historion ship of Sürûrî is taken into consider, we can see he dropped dates in the many various subjects that gave valve under 12 titles and 27 subtitles. As the poet was dropping these dates, he used a liteary lenguage and was alsa faithfull to the `divan? poet. Furthermare he gave the the dates of the matters withthe `ebced? calculation benefiting from the number valves of the letters. He used diffend eight way for dropping dates succesfuly and with using the same way he dropped many dates. Thanks to this Sürûrî is cansidered as the biggest master of dropping dates. Sürûrî?s work which is fairly volumed, the pages between 50-150 were examined to achive certain judgements. The examination is divided in to two parts. n the first chapter, Sürûrî?s life, his works and his literary pessanality, dates were examined and give information at the aspect af matter, subject and kinds. And in the last chapter the trangcriptional passage of dates were given.