Enflasyon muhasebesi öncesi ve sonrası finansal görünüm: BIST şirketleri üzerine sektörel bir inceleme
Financial performance before and after inflation accounting: a sectoral analysis of BIST companies
- Tez No: 990492
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SERÇEMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, enflasyon muhasebesi (TMS29) uygulamasının Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören şirketlerin finansal performansları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Enflasyon muhasebesi uygulamasının finansal oranlar üzerindeki etkilerini sektörel bazda inceleyen güncel ve kapsamlı bir araştırma olması bakımından literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırmanın kapsamı, Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören ve enflasyon muhasebesi uygulanmış 316 adet şirketin finansal tablolarından oluşmaktadır. Çalışma kapsamındaki şirketler, 2022 yılı verilerini enflasyon muhasebesi uygulamadan yayınlamışlardır. 2023 yılında ise hem 2023 yılı, hem de 2022 yılı verilerini enflasyon muhasebesi uygulayarak iki dönemlik verilerini yayınlamışlardır. Dolayısıyla 2022 yılına ait, aynı şirketler tarafından hesaplanmış, hem enflasyon muhasebesi uygulanmamış, hem de enflasyon muhasebesi uygulanmış veriler elde edilmiştir. Borsa İstanbul'da (BİST) faaliyet gösteren işletmelerin finansal oranları (likitide oranları, mali-finansal yapı oranları, faaliyet oranları ve karlılık oranları) enflasyon muhasebesi uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonraki değerleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca bağımsız örneklem t-testi, aynı döneme ait oranların hem enflasyon muhasebesi uygulanmış hem de uygulanmamış ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını belirlemek amacıyla tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular, enflasyon muhasebesi uygulanmadan hazırlanan finansal tabloların işletmelerin gerçek mali durumunu yansıtmada yetersiz kaldığını ortaya koymaktadır. Enflasyon muhasebesi sonrası mali yapı, faaliyet ve kârlılık oranlarında gözlenen değişimler, literatürde vurgulanan enflasyonun finansal tablolar üzerindeki çarpıtıcı etkilerini doğrulamaktadır. Özellikle birçok sektörde kârlılık oranlarının reel olarak gerilediği tespit edilmiştir. Çalışma, enflasyon muhasebesinin etkilerinin sektörlere göre farklılaştığını ortaya koyarak, finansal raporlamada güvenilirliği artırdığı yönündeki genel literatürü desteklemekle birlikte sektörel farklılıklara dikkat çekmesi bakımından özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effects of inflation accounting (IAS 29) on the financial performance of companies traded on the Istanbul Stock Exchange (BIST). It aims to contribute to the literature by being a current and comprehensive study examining the effects of inflation accounting on financial ratios on a sectoral basis. The scope of the research consists of the financial statements of 316 companies listed on the Istanbul Stock Exchange (BIST) that have applied inflation accounting. The companies included in the study published their 2022 data without applying inflation accounting. In 2023, they published two-period data, applying inflation accounting to both 2023 and 2022 data. Therefore, data calculated by the same companies for 2022, both without and with inflation accounting applied, were obtained. The financial ratios (liquidity ratios, financial structure ratios, activity ratios, and profitability ratios) of companies operating on the Istanbul Stock Exchange (BIST) were analyzed comparatively, comparing their values before and after inflation accounting was applied. Additionally, the independent samples t-test was chosen to determine whether the averages of the ratios for the same period, both with and without inflation accounting applied, were statistically significant. The findings reveal that financial statements prepared without inflation accounting fail to adequately reflect the true financial position of businesses. The changes observed in the financial structure, activity, and profitability ratios after inflation accounting confirm the distorting effects of inflation on financial statements highlighted in the literature. In particular, it was found that profitability ratios declined in real terms in many sectors. The study highlights that the effects of inflation accounting vary across sectors, thereby supporting the general literature on its contribution to enhancing the reliability of financial reporting while also offering a unique contribution by drawing attention to sectoral differences.