E-ticarette müşteri sadakatinin ve güveninin sağlanması ve bankacılık sektöründe uygulama
Providing customer loyalty and trust in e-commerce activities and its application in banking sector
  1. Tez No: 215241
  2. Yazar: NİHAT ERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBERRA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilgi teknolojilerinin kurum ve kuruluslarda, toplumsal ve bireysel yasamda, degisik biçimlerde etkileri görülmektedir. Bu teknolojiler e-ticaretti toplumsal yasama sunarak insanların, kurum ve kurulusların alısveris alıskanlıklarını degistirmistir. Elektronik aglar ve internet üzerinden yapılan e-ticaret, özellikle internetin yaygınlık kazanmasıyla birlikte daha da hız kazanmıstır. E-ticaret sadece siparis vererek bir ürünü satın almaktan öte, bir hizmet pazarlama aracı haline gelmistir. Böyle olmakla birlikte eticarette de degismeyen bir sey vardır. O da, modern pazarlamada oldugu gibi müsteri odaklılıktır. Müsteri odaklılıgın temelinde, müsteri memnuniyetini saglama düsüncesi yatar. Müsteri memnuniyeti saglandıgında, müsterinin isletmeye karsı bagı güçlenir. Müsterinin isletmeye karsı bagının güçlenmesi ise, müsteri sadakatini dogurur. Müsteri sadakati ve güvenini saglama isletmeye yeni müsteriler arayıp bulmadan daha düsük maliyetli bir faaliyettir. Yapılan arastırmalar, yeni müsteri bulmanın, müsteri sadakatini saglamadan daha maliyetli oldugunu ortaya koymustur. Diger isletmeler gibi e-ticarette de, müsteri memnuniyeti, buna baglı olarak da müsteri sadakati ve güveninin saglanması aynı derecede öneme sahiptir. Ürün ya da hizmet satın alımında yüz yüze iletisimin yerini e-ticarette baska unsurlar almıstır. Müsteri sadakatini saglamada e-ticarette pazarlama karması elemanlarının yanı sıra degisik faktörler üzerinde durulmalıdır. E-ticarette, sisteminin hızı, görünümü, kolay ve hızlı ulasılabilirligi, güvenligi, güvenirliligi, her yerden ulasılabilirligi bu faktörler arasında sayılabilir. Özellikle e-ticaret kapsamında yapılan bankacılıkta müsteri sadakatini ve güvenini arastırmada bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bankacılık sektöründe e-ticaret uygulamalarını müsteri sadakati ve güvenini saglama açısından arastıran bu çalısmada pazarlama karması elemanlarıyla birlikte söz konusu faktörlerin etkisi arastırılmıstır. Arastırma sonucunda e-ticarette müsteri sadakatini ve güvenligini saglamada en etili faktörün ?güvenirlilik? oldugu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
We all see the affects of information tecnologies around us in different forms. It is quite evident that in today?s technology era, more and more organizations are showing a preference for the latest technologies to improve their businesses. Ecommerce is the method of selling goods or services across the Internet. The rise of the Internet has provided an easy to use communication channel for businesses to contact current and potential customers. The basic opportunity offered by Internet is for suppliers to have access to consumers, without the attendant costs associated with servicing of physical distribution channels. Internet suppliers are also not limited by geography. Suppliers who are using e-commerce as a medium, can emerge anywhere on the world. In today?s era, we can?t ignore the rise of e-commerce activities that integrated our lives. E-commerce is not only buying products via net but also buying services, hence it becomes more customer focus. One of the basic principles of being customer focus is to provide customer satisfaction to create loyalty. It is a less cost activity than finding potential customers. E-commerce will continue to grow. With most businesses connected to Internet, brand awareness will become more valuable and customer loyalty will turn into the primary competitive advantage of the companies. In e-commerce activities there are some factors that need to be focus on such as ease and speed of data access interface of the web page and security. Apart from marketing mix, especially in banking activities these factors become more valuable to gain the customer loyalty and trust. This reserach was aimed to find out one of the most affective factors that plays a major role to provide customer loyalty and trust in banking sector. The results show that ?security? plays the major role for e-commerce success. In other words if the medium is not secure there will be no demand and there will be no success. As a result of this, security is growing up parallel with e-commerce and most of the companies that are doing electronic business are providing and developing highly secure systems for their customers.