Franchising uygulamalarında franchise alan firmaları motive eden faktörlerin belirlenmesi: Gıda ve giyim sektöründe bir uygulama
Determining the factors, that motivates the companies who gets franchising through franchising applications and its application through food and clothing sectors
  1. Tez No: 215242
  2. Yazar: SUAT SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ GÖNÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Franchising Uygulamalarında Franchise Alan Firmaları Motive Eden Faktörlerin Belirlenmesi: Gıda ve Giyim Sektöründe Bir Uygulama '' konulu tezde genel olarak franchising kavramı, gelisimi, franchising sistemi, sistemin özellikleri, amaçları gibi franchising sistemiyle ilgili konular olustururken, benzer çalısmalardan farklı olarak bu çalısmada franchising sistemine franchisee'ları franchising'e motive eden nedenler belirlenip ve bunlar üzerinde durulmustur. Ayrıca çalısmanın uygulama kısmı zmir'in önemli alısveris merkezilerinin bulundugu yerlerdeki franchising sistemini uygulayan isletmeler baz alınarak yapıldıgından, arastırma zmir'in bu ilçeleriyle sınırlı olup anket uygulaması veri toplama için kullanılmıstır. Anket uygulaması sırasında anket katılımcılarıyla yüz yüze görüsmelerde bulunularak gerekli açıklamalarda bulunulmustur. Anket verilerinin degerlendirmesi ise SPSS statistik Bilgisayar programında gerçeklestirilmistir. Frekans, aritmetik ortalama, karsılastırmalı tablolar ve t-testi istatistik yöntemleri kullanılmıstır. Türkiye'de isletmeleri franchising'e yönlendiren en önemli nedenlerin belirlenip, bu nedenlere göre basarı faktörlerinin ortaya konulması yanı sıra Türk isletmelerinin buna göre stratejiler gelistirmesi, franchising veren duruma getirilmesi hem dıs pazarlara açılma hem de ülke ekonomisine daha çok ekonomik deger saglaması açısından önemlidir. Bu düsünce ile zmir arastırma alanı seçilerek, isletmeleri franchising'e yönlendiren nedenlerin belirlenmesine yönelik bu çalısma çerçevesince bir arastırma yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Determining the factors, that motivates the companies who gets franchising through franchising applications. In the thesis whose subject is ?An Application Through Food And Clothing Sectors ? not only the franchising concept, its development, franchising system, this system?s features, goals and such statements all about franchising are generally composed but also in difference to the similar thesis, the reasons which motivates franchisees to franchising are determined and emphasized. Meanwhile, the application part of this performance has based on only the companies, which applies franchising system, stated in the important shopping centres of Izmir. Therefore the research is limited with Izmir counties and the survey is used for data gathering. The participants are been met and advised the necessary information during the survey application. The determination of survey data has been realised in SPSS Statistics Computer Programme. The statistics methods such as frequency, arithmetic average, comparative statements and t- test has been used. The most important reasons that direct organizations towards franchising should be stated and according to those reasons, factors of achievement should be stated. Besides, Turkish organizations should develop strategies according to this, be rendered to give franchising. This is important from the perspective of entering the foreign markets and providing much more economical values for the domestic economy. Depending on this opinion, within this frame, a research has been made in order to determine the reasons that direct companies towards franchising.