İşletmelerin iletişim teknolojisine adaptasyonunu etkileyen bireysel ve kurumsal etmenler: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Individual and organizational factors affecting the adaptation of communication technology in the organizations: An application in the banking sector
- Tez No: 215243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu arastırmada iletisim alanındaki teknolojik yenilikleri kendi iç bünyelerine uygulamak isteyen isletmelerin, bu degisimlere uyum saglama sürecinde karsılasacakları bireysel ve kurumsal etmenleri irdeleyerek, isletmelerde degisimi yönetenlere ve yöneteceklere bu uyum saglama sürecinin daha kısa sürede atlatılması ve olumsuzlukların etkilerinin asgari seviyeye indirilmesi için olusturacakları ?degisim yönetim planları? için uygun veriler sunulması amaçlanmıstır. Arastırmanın kavramsal çerçevesinde, genel anlamıyla iletisim teknolojisine ait tanımlar yapılmıs, agırlıklı olarak da iletisim teknolojisine adaptasyon sürecine etki eden bireysel ve kurumsal etmenler ayrıntılı olarak açıklanmıstır. Arastırma kapsamında; Eskisehir, Kütahya ve Malatya illerindeki kamu ve özel sektöre ait 14 banka subesindeki personele gelistirdigimiz anket uygulanmıstır. Hipotezler Frekans, Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizlerine tabi tutularak test edilmistir. Elde ettigimiz bulgular ısıgında, isletmelerin iletisim teknolojisine adaptasyonunda bireysel etmenlerin etkisinin kurumsal etmenlere göre daha fazla tespit edilmistir. Özellikle çalısanlarda teknoloji korkusu, kisisel egitim eksikligi ile kurumsal etmenlerden güvenlik ve gizlilik konusundaki uygulamaların adaptasyon sürecinin belirlenmesinde etkin oldugu ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Most of the organizations have some problems in order to adapt to the innovations in the Communication Technologies (CT) area. The sources of these problems are both individual and organizational factors. In this study it is aimed to define these adaptation problems to provide proper data for constructing ?change management plans? which helps present and future managers to shorten the adaptation process and lessen the negative effects of this process. In the beginning, together with some definitions, main individual and organizational factors that affect CT adaptation process are determined in detail. In this research, a survey is applied to employees of the different banking offices of both the public and private banks in different cities: Eskisehir, Kütahya and Malatya. The hypothesis are tested with using ?Frequency, Correlation and Multi- Regression Analysis?. In the light of the results of the analysis, it is stated that individual factors are more effective than the organizational factor on organizations CT adaptation. Especially employees fear from technology, lack of individual training and safety and security applications of the organizations are main factors effecting the adaptation process.