Kamu örgütlerinde entelektüel sermayenin algılanmasına ilişkin bir araştıma: T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü örneği
The perception of intellectual capital in public sector organizations: An application on T.C. Başbakanlik Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü
- Tez No: 215248
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYFETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Rekabetin sınır tanımaz boyutta yasandıgı bu yüzyılda, örgütlerin rekabette en önemli silahı yenilik, yeniligin kaynagı ise bilgidir. Soyut bir varlık olan bilginin elde edilmesi, depolanması ve yeni bilgilerin üretilmesi örgütlerin devamlılıgının en önemli kriteri haline gelmistir. Degere dönüstürülebilen bilgi olarak tanımlanan entellektüel sermaye bilginin örgütlere verdigi zenginligin göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. Örgütlerin en önemli zenginligi olarak kabul edilen entellektüel sermaye; insan sermayesi, yapısal sermaye ve iliskisel (müsteri) sermaye olarak üç kısım altında incelenmektedir. nsan sermayesi, örgüt çalısanlarının mesleki bilgi, beceri, insiyatif kullanabilme yetenegi ve yaratıcılık yetenegini kapsamaktadır. Yapısal sermaye, örgüt kültürü, dokümantasyonlar, müsterilere ve pazara ait bilgilerin depolandıgı veri tabanları, üretim süreçleri, patentler ve telif hakları ve bilgi teknolojisi sistemleri gibi degerleri kapsamaktadır. liskisel sermaye ise örgütün çevre ile kurmus oldugu iliskilerden elde ettigi degerleri kapsamaktadır. Ülkemizde 1990'lardan itibaren özel sektör örgütlerinin gündemine giren ve büyük miktarlarda yatırım yapılan entellektüel sermaye konusunda kamu örgütlerinin hangi noktada oldugu çalısmanın en önemli amacı olarak ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive world, the most important tool for organizations is innovation, of which the primary source is information. Since it is an intangible asset, deriving, storing and reproduction of information have become considerably significant aspects for organizations? continuity. Intellectual capital, which is defined as information that can be converted into value, appears to be the indication of wealth provided to organizations by information. Considered as the most important treasury of organizations, intellectual capital consists of three elements, which are human capital, structural capital, and relational (customer) capital. Human capital covers workers? professional knowledge, ability of taking initiative, ability of creativity. Structural capital includes such values as organizational culture, documentations, databases of customer and market information, production processes, know-hows and copyrights, and information Technologies. Relational capital contains values that an organization gathers resulting from its relations with its external world. Since the 1990s, intellectual capital has entered into Turkish private sector organizations? agenda and there has been a considerable amount of investment on intellectual capital. The scope of this study, on the other hand, is to examine public sector organizations? standpoint with respect to intellectual capital.