Müşteri ilişkileri yönetiminin üst yönetime katkıları ve hizmet sektöründe bir uygulama
The customer relations management'contributions to top management and an application in service sector.
  1. Tez No: 215249
  2. Yazar: ÖMER SALAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz isletmelerinde, artan rekabet ortamıyla birlikte isletmelerin karlı bir sekilde çalısması ve bunu devam ettirebilmeleri daha da zorlasmıstır. Bunun sonucu olarak isletme yöneticileri farklı pazarlama ve yönetim tekniklerine basvurmaktadırlar. Müsteri liskileri Yönetimi de bu tekniklerden bir tanesidir. Bu çalısmada, birinci bölümde, isletmelerde pazarlama kavramı ve pazarlamanın temel ögeleri, yönetim kavramı, Müsteri liskileri Yönetiminin kavramsal açıklaması, Müsteri liskileri Yönetiminin tarihi, isletmelerde müsteri iliskileri yönetiminin gelisimi, müsteri iliskileri yönetiminin boyutları ve müsteri iliskileri yönetiminin faydaları konularına deginilmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde,Müsteri liskileri Yönetiminin uygulama süreci, uygulamadaki sorunlar, yönetim fonksiyonu ve Müsteri liskileri Yönetimi iliskisi ile Müsteri liskileri Yönetiminin üst yönetime katkıları konularına deginilmistir. Üçüncü bölümde Müsteri liskileri Yönetiminin üst yönetime katkıları ile ilgili olarak Sekerbank T.A.S de yapmıs oldugum anket çalısması ve yorumları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
It got more difficult to generate profit and sustain it in increasing competitive environment for nowadays business enterprises. As a result managers started to apply for different marketing and management techniques. Customer Relations Management is one of them. In this study, first part is deducted to marketing concept in enterprises, main elements of marketing, management concept, the explain concept of Customer Relations Management, the hıstory of Customer Relations Management, the development of Customer Relations Management at the enterprises, the dimensions Customer Relations Management and the advantages of Customer Relations Management. Second part of this study touches upon practice process of Customer Relations Management, the problems at the practice process, management function and relation of Customer Relations Management with contribution of Customer Relations Management to the top management of business enterprises. Third part involves survey I provided at Sekerbank T.A.S. for contribution of Customer Relations Management to the top management and commentaries.