Performans yönetim sürecinde işgören eğitim ve geliştirme planları: İşgören memnuniyet uygulaması
The plans of training and improvement of employer in the period of performance management: The application of employer's satifaction
- Tez No: 215258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hangi meslek grubu olursa olsun, çalısanlardan hep ?yüksek performans? göstermeleri istenir. Peki! Nedir bu performans? 'ngilizce bir sözcük olan performance, ?vasıtasıyla, eliyle, tarafından? anlamına gelen ?per? edatında türemis, Oxford 'ngilizce sözlükte ?verilen isi basarıyla sonuçlandırmak, uygulamak? olarak tanımlanmaktadır. Türk Dil Kurumu sözlügündeki anlamı; ?basarım, takat sınırı, bir seyi yada isi yapma veya uygulama hareketi? olarak verilmistir. ?Baskaları aracılıgıyla is basarma? olarak tanımlanan yönetim süreci, karar verme, planlama, örgütlenme, iletisim, esgüdümleme, yöneltme ve degerlendirme fonksiyonlarından olusur. Bu fonksiyonların etkili bir sekilde yerine getirilmesi örgütsel basarıyı saglayacaktır. Arastırmamızın konusu olan Performans Yönetimi, genel yönetim sürecinden ayrı tutulamaz. Çünkü yönetim, artık iyice insan yönetimi sekline dönüsmüstür. Tüm teknolojik gelismelere ragmen, insan, örgütlerin temel ögesidir. Yönetim bilimi, insanların gerek zihinsel ve bedensel olarak, kendilerine, çalıstıkları isyerine ve topluma nasıl daha faydalı olacagım arastırmaktadır. Yani yüksek performansın saglanmasında neler yapılacagı sürekli arastırılmaktadır. Bu arastırmamızda, örgütün temel ögesi olan insan (isgörenler) üzerinde durulmaya çalısılmıs, Performans Yönetim Sürecinin unsuru olan egitim ve gelistirmenin önemi anlatılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Always“high performance”is required from workers, it does not matter which occupation it is. All right! What is performance? Performance which is an English word, produced from“per”preposition that means“by, per, from”, and it is defined in Oxforf English Dictionary as“concluding and implementing the given work”. Its meaning at Turkish Language Institution is“performance, power limit, fulfilment or implementation act of a thing or a job”. Management period, that is defined as“Job success via others”, is formed from adjudge, planning, organizing, communication, sychronization, orientation and evaluation functions. Implementing these functions effectively will provide organizational success. Performance Management which is subject of our research, can not be kept separate from general management period. Because management turned into human management type. Although all technological developments, human is basic item of organisations. Management science searches how people will be useful to themselves, workplace and society as mental and physically. In other words, what can be done is searched to provide high performance. In this research, it is dwelled upon human (worker) which is basic element of organisation, and importance of training and improvement, elements of Performance Management Period, is explained.