7-12 yaş grubu çocukların okul dışı sportif etkinliklerinde ailelerinin destek ve baskıları ile bunun çocuk üzerindeki etkileri ( Ankara ili örneği )
The determination of the family support and pressure for the leisure time sportive activities of the primary school students aged between 7-12 (The sample for the province Ankara)
  1. Tez No: 215266
  2. Yazar: NİLGÜN KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Spor biliminin son zamanlarda üzerinde önemle durduğu konulardan biridirçocuk ve spor. Bir yandan yüksek performans ve başarı için küçük yaşlarda sporabaşlatılan çocuklar diğer yandan da bedensel özellikleri ve ruhsal yapısı göz önündebulundurularak sadece kendine güveni, eğlenmeyi aynı zamanda öğrenmeyisağlamak amacıyla spora başlatılan çocuklar ve bu ikilemin psikolojik ve toplumsalaçıdan değerlendirilmesi hiç kuşkusuz çocuk sporu ve amacı açısından önemtaşımaktadır.Yapılan araştırmalar; çocuğun spora yönelmesinde en büyük etkinin aileolduğunu göstermektedir. Ancak önemli olan ve bu çalışmada da ele alınan konu ailedesteği ve baskısının çocuğun spora ilgisini, yetişkinlik döneminde spora devamedebilmesini ne kadar etkileyeceğidir.Bu çalışmanın amacı; ilköğretim I. Kademeye devam eden 7-12 yaş grubuçocukların okul dışı sportif etkinliklerinde ailelerin destek ve aile baskıları ile bununçocuk üzerindeki etkisini belirlemektir.Araştırma grubunu; cimnastik, yüzme, tenis, basketbol, voleybol, futbolbranşları ile ilgilenen 7-12 yaş grubu kız-erkek sporcu çocuklar oluşturmuştur.Tarama ( survey ) modelindeki bu çalışmada, veri toplama amacıyla anketuygulanmıştır. Ölçme aracının (anket) güvenirliği maddeler oranı iç tutarlılıkyöntemiyle ( Cochran ? ) gerçekleştirilmiştir. İç tutarlılık yöntemiyle güvenirlikkatsayısı testin tamamı için % 63 bulunmuş olup güvenirlik çalışması ( test ? tekrartest yöntemi ) yapılmış olan 27 soruluk ankete 324 çocuk cevap vermiştir.İstatistiki çözümler için SPSS 10.0 ( Statistical Packet For The SocialScience) programından yararlanılmıştır. Kullanılan bu programda, anket sonuçlarınagöre frekans ( f ), yüzde ve değişkenler arasındaki farkların bulunması için ki-kareyapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin derecesini ölçmek amacıyla, ilişkikatsayısı olarak korelasyon katsayısı yerine ?Kendall' ın to? değeri kullanılmıştır.Anket sonuçlarına göre; erkek çocuklarının sportif etkinliklerinde annebabalarından daha fazla destek aldıkları belirlenmiştir. Ayrıca gelir düzeyi ile annebabanın öğretim düzeyinin çocuğun sportif etkinliğinde etkili olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Children and sports is one of the topics that sports science is dealing withrecently. On one hand there are children who are allowed to begin doing sports in theearly ages for success and high performance on the other hand there are children whoare allowed to begin doing sports for their physical properties, spiritual structure, selfconfidence, training while entertaining. The psicological and social evaluation of thisdilemma is certainly important for child sports and its aim.The recent studies show that the greatest effect for a child to be directed tosports is the family. But the important subject that is dealt with in this study is towhat extend the support and the pressure of the family effects the child interest andcontinuation to sports in his/her adult period.The aim of this study is; the determination of the family support and pressurefor the leisure time sportive activities of the primary school students aged between7-12.The research group consists of sportsgirl and boys between 7-12 who areinterested in gymnastics, swimming, tennis, basketball, voleyball and footballbranches.This study is a survey model. In order to get data, a questionnaire is applied.The reliability of the questionnaire is supplied by the method of ?rate of itemsinternal consistency? ( Cochran ? ) By internal consisitency method reliabilitycoefficient for the whole test is found % 63 the reliability study ( test and retest ) ismade and 324 students answered the questionnaire which consists of 27 questions.For the statistical solutions SPSS 10.0 ( Statistical Packet For The SocialScience) is used. In the programme used, ki-kare analysis was applied in order tofind the differences between frequency ( f ) percentage and variebles, In order tocalculate the relation between variables, ? Kendall? s to? value was used as reletioncoefficient instead of correlation coefficient.According to the results of the questionnaire it is determined that the sons getmore support from their parents compared to daughters in sports activities. Also therate of income and education of the parents are determined to be effective on child? ssports activities.