Diyetisyenden destek alan bireylerin antioksidanlar konusundaki bilgi durumları ve antioksidan içeriği zengin gıdaların tüketilme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of antioxidant rich food consumption and knowledge status about antioxidants of the individuals who receive counseling from dietitians
  1. Tez No: 594158
  2. Yazar: FİGEN ŞANLI BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada 2018-2019 yılları arasında Kırşehir ilinde Aşıkpaşa özel hastanesinde diyetisyen desteği alan kişilerin antioksidan tüketim durumları ve bilgi düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmaya 160 kadın 85 erkek dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Veri toplamada kullanılan anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, diyetisyene başvuran bireylerin yaş, boy, kilo, cinsiyet, medeni durumuna ilişkin genel bilgileri içeren demografik sorular, ikinci bölümde tüketilen besinler ve tüketim sıklıklarını belirlemek amaçlı önermeler bulunmaktadır. Üçüncü bölümde diyetisyene başvuran bireylerin antioksidan içeren gıdaları tüketme durumlarını ölçmeye yönelik soruları kapsamaktadır. Dördüncü bölümde antioksidan ve antioksidan içeren gıdaların bilgi durumları ölçülmektedir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS(IBM SPSS Statistics 24) paket programı kullanılmıştır. Diyetisyene başvuran bireylerin yaş ortalamasının 34,14±10,26 (yıl) olduğu tespit edilmiş ve 66 bireyin (%26,9) 27-33 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. 100 bireyin (%40,8) fazla kilolu beden kitle indeksi sınıfında olduğu ve bireylerin BKİ ortalamasının 26,07±4,30 (kg/m2) olduğu tespit edilmiştir. 160 bireyin (%65,3) kadın, 155'inin (%63,3) evli ve 123'ünün (%50,2) lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. 125 bireyin (%51,0) 3001-4000 TL aralığında geliri olduğu, 210 bireyin (%85,7) aylık 150 TL ve altı tutarda diyetisyene harcama yaptığı, 120 bireyin (%44,1) diyetisyene başvurma sebebinin kilo verme olduğu ve 153 bireyin (%62,4) kendi tercihiyle diyetisyene başvurduğu belirlenmiştir. Diyetisyene başvuran bireylerin tüketim sıklıklarında et, yumurta, kurubaklagiller gurubunda, bireylerin %33,1'i yumurtayı her gün tükettikleri; sebze ve meyve gurubunda, bireylerin %37 ,1'i domatesi her gün tükettikleri; ekmek ve tahıllar gurubunda, bireylerin % 51,4'ü her gün beyaz ekmek tükettikleri; yağ ve şeker grubunda, bireylerin %59,6'sının her gün sıvı yağ (zeytin yağı) tükettikleri; içecekler gurubunda, bireylerin %82,9'unun siyah çayı her gün tükettikleri; süt ürünleri grubunda, bireylerin %52,7'sinin peyniri her gün tükettikleri belirlenmiştir.Ayrıca bireylerin % 4,1'inin her gün hazır yemek tükettikleri sonucuna ulaşılmıştır.Araştırma sonucuna göre doğal antioksidan içeriği yüksek olan gıdaların sıklıkla tüketilenler sırayla soğan, domates, siyah çay ve türk kahvesi olarak belirlenmiştir. Yeşil çayın sağlığa olan faydası ve yüksek antioksidan içermesinden dolayı yapılan araştırmada cinsiyet ile yeşil çay tüketimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. 17 kadının (%10,5) her gün yeşil çay tükettiği ve 50 erkeğin (%58,8) hiç yeşil çay tüketmediği belirlenmiştir. Erkeklerin en yüksek oranda hiç yeşil çay tüketmediği, yeşil çay tüketen kadınların ise en yüksek oranda ayda 1-2 kez yeşil çay tükettiği belirlenmiştir.Erkeklerin kadınlardan kırmızı et,beyaz ekmek tüketme oranlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Kepekli ekmek tüketimin de ise kadınların oranı erkeklerden yüksek olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyi sınıflarına göre hiç beyaz ekmek tüketmeyenlerin en yüksek oranın lisans ve üzeri eğitimde olduğu belirlenmiştir. Kadınların, erkeklere göre yoğurt tüketme oranının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yoğurdu tüketenlerin ağırlıklı olarak 34 yaş ve üzerinde olduğu belirlenmiştir. 34 yaş ve üzeri grubun kırmızı et ve meyve tüketiminin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 34 yaş ve altı grubun antioksidan içeren gıdalardan çikolata,nar suyu ve domatesi 34 yaş ve üstü grubundan daha yüksek oranda tükettiği belirlenmiştir. Antioksidan bilgi durumu sorularında erkeklerin sorular hakkında cevabı doğru olanların oranı, kadınların doğru olanlarına oranından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yaş sınıfları ile bilgi durumları sorularında cevabı doğru olanların ağırlıklı olarak 34 altı yaş grubunda olduğu, yanlış olanların ise ağırlıklı olarak 34 yaş ve üzeri yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların çoğunluğunun antioksidan hakkında bilgi sahibi oldukları ancak siyah çay, çikolata ve kakaonun antioksidan içerdiği hakkında bilgi sahibi olmayanların oranının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant consumption status and knowledge levels of people who received dietician support in Aşıkpaşa private hospital in Kırşehir between 2018-2019 were investigated.160 women and 85 men were included in the study. The questionnaire form was used to collect the research data. The data collection questionnaire consists of 4 sections. The first section includes demographic questions about age, height, weight, gender, marital status of the individuals who apply to a dietician, the second section contains questions about the foods consumed and the frequency of consumption. The third section includes questions about measuring the consumption of antioxidant foods in individuals who apply to dietician. In the fourth section, the information status of antioxidant and antioxidant-containing foods is measured.SPSS (IBM SPSS Statistics 24) package program was used for the evaluation of the obtained data. The mean age of the individuals who applied to the dietician was found to be 34.14 ± 10.26 (years) and it was determined that 66 individuals (26.9%) were in the 27-33 age group. It was determined that 100 individuals (40.8%) were in overweight body mass index and the mean BMI of the individuals was 26.07 ± 4.30 (kg / m2). 160 individuals (65.3%) were females, 155 (63.3%) were married and 123 (50.2%) were undergraduate. 125 individuals (51.0%) have income in the range of 3001-4000 TL, 210 individuals (85.7%) spend 150 TL or less per month to dietitians, 120 individuals (44.1%) and the reason for applying to the dietician is to lose weight and 153 it was determined that the individual (62.4%) applied to the dietician of his choice. In the frequency of consumption of individuals who applied to a dietitian in meat, eggs, legumes group, 33.1% of individuals consumed eggs every day; In the vegetable and fruit group, 37% of individuals consumed tomatoes every day; In the bread and cereals group, 51.4% of the individuals consumed white bread every day; In the fat and sugar group, 59.6% of the individuals consume oil (olive oil) every day; In the drinks group, 82.9% of the individuals consume tea every day; In the dairy group, 52.7% of the individuals consumed cheese every day. In addition, it has been concluded that 4.1% of individuals consume ready meals every day. According to the results of the research, onions, tomatoes, black tea and Turkish coffee are the most frequently consumed foods with high natural antioxidant content. Because of the health benefits of green tea and high antioxidant content, a statistically significant relationship was found between sex and green tea consumption. It was determined that 17 women (10.5%) consumed green tea every day and 50 men (58.8%) never consumed green tea. It was determined that males did not consume green tea at the highest rate, while females consumed green tea 1-2 times at the highest rate. It was determined that men consumed red meat and white bread from women. The ratio of whole wheat bread consumption was higher than that of men. It was determined that the highest percentage of students who did not consume any white bread according to their education level was in undergraduate and higher education. It was determined that the rate of women consuming yoghurt was higher than that of men. In addition, it was determined that those who consume yoghurt are mainly 34 years and older. Red meat and fruit consumption of the 34-year-old group was higher. It was determined that 34 years and under age group consumed chocolate, pomegranate juice and tomato from antioxidant foods higher than 34 years and older group. In antioxidant information status questions, it was determined that the ratio of men with correct answers to the questions was higher than the ratio of women with correct answers. It was determined that the correct answers were mostly in the age group below 34 years and the wrong ones were mostly in the age group 34 and above. It was determined that the majority of the participants had information about antioxidants, but the rate of those who did not know that black tea, chocolate and cocoa contained antioxidants was high.