Dünya'da ve Türkiye'de bankacılık sektörü krizleri ve yeniden yapılandırma çalışmaları
Banking sector crisis and re-consruction that took place in the world and Turkey
- Tez No: 215272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. TAHİR DARDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada 1980'li yıllardan sonra Dünya'da baş gösteren finansalserbestleşme hareketlerinin, Latin Amerika ülkelerinde, Güneydoğu Asya ve sonolarak Türkiye'de nasıl bankacılık krizlerine dönüştüğü incelenmiştir.Döviz kuru çıpası, sermaye hareketinin serbestleştirilmesi, özelleştirmeprogramları, mevduata verilen garantiler, sıkı para ve maliye politikaları IMFdestekli reform programlarının ortak noktalarını oluşturmaktadır. Ancak enflasyonistenen seviyeye düşürülmediğinde ve ulusal paralar aşırı değerlendiğinde ithalatınyükselmesinin yanında kısa vadeli ve dış borçlar hızlı artmakta, ihracat azalmakta vecari işlemler dengesi bozulmaktadır.Bu süreç develüasyon beklentisi artan yabancı yatırımcıların, finansalyatırımlarını yurtdışına çıkarmaya başlamalarıyla ve açık pozisyonları yüksek yerlibankaların iflas edeceği endişesiyle hareket eden yerleşiklerin mevduatlarını geriçekme eğilimine girmeleriyle krize dönüşmektedir. Makroekonomik istikrarınolmadığı ülkelerde bankacılık sisteminin zayıf olması ve etkin denetlenememesibanka krizlerinin sık olmasına neden olmaktadır.Bankacılık sektörünün dışarıdan ve içeriden gelebilecek tüm siyasi veekonomik krizlere karşı, mali yapılarının güçlendirmek ve denetim mekanizmasınıiyi çalıştırmak gerekmektedir. Bu da sektörün gelişmesi için fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study after 1980s the movement of the financial release in the LatinAmerican countries, in Southeast Asia and finally in Turkey and how it turned tobank crisis has been examined.Foreign currency rate, the release of the movement of capital, the program ofthe privatization, the guarantee of the bank account, the policy of rigid money andfinance has formed the common points of the reform programs supported by IMF.However when inflation is not decreased to the expected degree and the nationalmoney is overvalued. Besides the increase of importation foreign debts increaserapidly, exportation decreases and the balance of current account breaks down.This duration turns to a crisis when the expectation of devaluation of theforeign investors increases and start taking their financial investment abroad andbesides it happens when the ones withdraw their money. The weakness of thebanking system in the countries where there is no stability of macroeconomy and thedisabilityof active control cause bank crisis often.i. Against all the political and financial crisis at home and abroad it isnecessary to strengthen their financial structure and to make the powerof control work well. This is essential for the sake of the sector.