Okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik stilleri ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişki (Ankara ili örneği)
The correlation between the transformational leadership styles of the school administrators and the job satisfaction of the teachers (as in the example of Ankara)
  1. Tez No: 215298
  2. Yazar: TUNCAY KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ CEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin dönüşümcü liderlikstilleri ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişkiyi saptamaktır.Araştırmada üç bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır; birincibölümde, araştırmaya katılan bireylere ilişkin kişisel bilgiler; ikinci bölümde?Dönüşümcü Liderlik Anketi?; üçüncü bölümde (Yıldırım), tarafından geliştirilen?İş Doyum Anketi? kullanılmıştır. Kişisel Bilgiler Bölümü 6, ?Dönüşümcü LiderlikAnketi? 40, ?İş Doyum Anketi? 15 ifadeden oluşmuştur. Araştırma için kullanılananket, Ankara ili merkez ilçeleri arasından örneklem olarak alınan Çankaya, Mamakve Altındağ ilçelerinde 33 okulda uygulanmıştır. Bu okullarda 264 öğretmeneuygulanan anketler değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın alt problemleriçözümlenirken, t-testi, Tek Faktörlü Anova (varyans analizi) ve Pearson MomentlerÇarpımı Korelasyon Katsayısı (r) hesaplanmıştır. Ayrıca frekans, yüzde, aritmetikortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır.Araştırmaya ilişkin bulgular şunlardır;· İlköğretim okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri ve liderlikdavranışları gösterme düzeyleri öğretmen değerlendirmelerine göre, ortaderecede olduğunu göstermektedir.· İlköğretim okulu yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özelliklerininöğretmenler tarafından değerlendirmesinde anlamlı farklılıkbulunmaktadır.· Öğretmenlerin görev yaptıkları kademe değişkenine göre okulyöneticilerini dönüşümcü liderlik özellikleri değerlendirmelerinde anlamlıfarklılık bulunmakta, yaş, kıdem, cinsiyet durumu değişkenine göreanlamlı farklılıklar bulunmamaktadır.VIII· İlköğretim okulu öğretmenlerinin iş doyumu ile okul yöneticilerindönüşümsel liderlik stili arasında anlamlı bir ilişki vardır.· Dönüşüm liderlik stilinde ?bireysel destek? boyutu en yüksek işdoyumunu gerçekleştirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the correlation between thetransformational leadership styles of the primary school administrators and theteachers.The means of data collection consist of three sections. In the first sectionindividual information of the participants, in the second section ?Questionnaire forSurveys on Transformational Leadership? and in the third section ?Questionnaire forSurveys on Job Satisfaction? developed by Yıldırım (2001) take place. The first part,namely personal data, includes 6 statements, the second part includes 40 statementsand the third part includes of 40 and 15 statements, respectively. The questionnaireused for research was applied in schools in Çankaya, Mamak and Altındağ whichwere chosen from the central districts of Ankara. The questionnaires which wereapplied to 264 teachers in those schools have been evaluated. While processing thecollected data, t-test, single factor Anova (variance analysis) and Pearson correlationcoefficient were applied and frequencies, percentages, arithmetic means and standarddeviations were calculated.The findings of the study are as the following:· According to teacher evaluations, the transformational leadershipcharacteristics and the performance of leadership behaviors of the primaryschool administrators are of medium level.· In the evaluation of transformational leadership characteristics of primaryschool administrators it has been understood that there is a prominentdifference.· Although the teachers? grades have a great role for the evaluation oftransformational leadership characteristics of primary schoolXadministrators, there is not a prominent difference related to the sex,seniority or age of the teachers.· There is an apparent relation between the level of job satisfaction and thetransformational leadership styles skills of the Primary SchoolHeadmasters.· It has been determined that there is an individual support in the jobsatisfaction and transformational leadership.Key