Kız meslek liseleri nakış bölümü eğitim programlarının öğrencilerdeki yaratıcı düşünmenin gelişimine etkileri
The effects of the programs in the department of embroidery in vocational high schools for girls on the development of students creative thinking
- Tez No: 215297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURSEL BAYKAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, Kız Meslek Lisesi Nakış Bölümü eğitim programlarınınöğrencilerdeki yaratıcı düşünme yeteneğinin gelişmesi üzerindeki etkisini saptamakamacı ile yapılmıştır. Veriler; literatür incelemesi ve Torrance Yaratıcı DüşünmeTesti (TYDT) uygulaması ile elde edilmiştir. Literatür incelemesinden elde edilenverilerle konunun kuramsal boyutu betimlenmiş ve kız meslek lisesi nakış bölümüprogramlarında yer alan meslek alan dersleri programları incelenmiştir. Programlarınyaratıcı düşünmenin gelişimine etkisini saptamak amacı ile kız meslek lisesi elsanatları bölümü 1. ve nakış bölümü 3. sınıfa devam eden öğrencilere TYDTuygulanarak 1. ve 3. sınıf öğrencilerinin birbirine göre yaratıcı düşünmelerinin nedüzeyde olduğu saptanmaya çalışılmıştır.TYDT' nin uygulanmasında, 2004-2005 öğretim yılında Ankara ilindebulunan kız meslek liselerinden nakış bölümü bulunan 7 okul çalışma evreni olarakbelirlenmiştir. Dokuzuncu sınıf el sanatları bölümünden 122 öğrenci, onbirinci sınıfnakış bölümünden 65 öğrenci seçilerek iki çalışma grubu oluşturulmuştur. GruplarınTYDT uygulaması ile elde edilen yaratıcı düşünme boyutlarına (Akıcılık, esneklik,orjinallik, detaylandırma) ilişkin puanlarının ortalamaları ?t? testi ile 0.05 anlamlılıkdüzeyinde test edilmiştir.Araştırmanın bulgularına göre dokuzuncu sınıf çalışma grubu TYDTuygulamasında onbirinci sınıf çalışma grubundan anlamlı düzeyde başarılıbulunmuştur. Bu sonuç; kız meslek liseleri nakış bölümünde uygulanmakta olaneğitim programlarının, öğrencilerdeki yaratıcı düşünme yeteneğinin gelişmesindeistenilen düzeyde etkili olamadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to determine the effect of educationprogrammes in Girls? Vocational School on Embroidery on development of creativethinking skills in students. Data has been obtained by consulting the relevantliterature and implementating the Torrance Tests of Creative Thinking (TTCT).Theoretical dimension of the subject has been described by the data obtained afterconsulting the relevant literature. Also programmes of vocational courses in the girls?vocational school on embroidery have been analyzed. In order to determine the effectof programmes on development of creative thinking, TTCT has been applied onstudents from the 1st and 3rd classes in the Girls? Vocational School on Embroidery.Also, the extent of creative thinking in students from the 9th and 11th classes hasbeen analyzed comparatively.The scope of this work was set as 7 girls? vocational schools with embroiderybranches in Ankara province for the education year 2004-2005. 122 students fromthe nineth class of handicrafts branch and 65 students from the 11th class ofembroidery branch were selected and, thus, two working groups were formed. Theaverage of students? marks as to creative dimensions (fluency, flexibility, originality,elaboration) of groups which were obtained through TTCT was tested with ?t? testwith a significance level of 0.05.According to the findings of the research, the 9th class working group wasfound to be significantly more successful than the 11th in TTCT. This result revealsthat education programmes in embroidery branches of girls? vocational schoolscannot ensure a desired level of success on development of creative thinking skills instudents.