Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere verilen ihracat destekleri ve ekonomiye etkisi (Kayseri örneği)
Export promotion provided for small and medium-sized enterprises (Smes) and its impact on economy (Kayseri sampling)
  1. Tez No: 215306
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Günümüzde bütün dünya ekonomilerinde Küçük ve Orta Büyüklükteki ?sletmelerin (KOB?'ler) ekonomi içindeki önemleri giderek artmaktadır. KOB? olarak nitelendirilen bu isletmeler ülke ekonomilerinde üretime, istihdama, yatırımlara, milli gelire ve ihracata önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye ekonomisinde de önemli bir yere sahip KOB?'ler küresellesmenin etkisiyle artan rekabet ortamından etkilenmektedirler. Bu nedenle özellikle ihracat yapanları önemli sorunlarla karsı karsıya kalmaktadır. Bu açıdan ihracatçı KOB?'lerin siddetli rekabete karsı desteklenmeleri bir zorunluluk teskil etmektedir. Bu çalısmada genelde ülkedeki ihracatçı KOB?'ler, özelde Kayseri ilindeki ihracatçı KOB?'lerin ihracat desteklerinden yararlanma düzeyleri arastırılmıstır. Yapılan bir anket uygulaması ile KOB?'lerin desteklerden hangi oranda yararlandıkları, yararlanılan bu desteklerin ihracatlarına katkısı ve eğer yararlanamıyorlar ise sebepleri arastırılmıstır. Yapılan anket çalısması ile KOB?'lerin ihracat desteklerinden yararlanma düzeylerinin düsük olduğu, yararlanılan desteklerin ise ihracatlarını olumlu yönde etkilediği ve ekonomiye olumlu katkılar sağladığı belirlenmistir. ?hracat desteklerinden yararlanma düzeylerinin artırılması için çesitli öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
In world economies today, the significance of Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) has been steadily increasing. These SMEs have greatly contributed to production, employment, investment, national income and export in economies. MSEs, which are also of vital importance in Turkish Economy, are quite affected by stiff competition as a consequence of globalization. Hence, especially exporters face various difficulties. In respect of this, it is crucial that exporter SMEs be supported in order that they can cope with the competition well. In this thesis, levels of export promotion utilization by SMEs in Turkey in general and of SMEs in Kayseri sampling were studied. The degree of export promotion utilization, the effects of utilized promotion on their export and if not utilizing export promotion, the reasons for this were investigated by means of a questionnaire. It was found that levels of export utilization by SMEs were low and that utilized export promotion affected their export positively and contributed to the economy. Some suggestions were put up to increase the utilization levels of export promotion.