İnternet bankacılığı ve internet bankacılığında müşteri eğitimi
Internet banking and customer training about internet banking
- Tez No: 215310
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bankacılık sistemi bir ülkenin ekonomisinin en önemli temel taşlarındandırKüresel bankacılık sektörü, sunduğu ürün hizmet ve yerine getirdiği fonksiyonlaritibariyle her geçen gün karmaşıklaşmaktadır. Yaratılan yeni ürünler, bilgi işlemteknolojisindeki gelişmeler sonucu ortaya çıkan yeni işlem prosedürleri, dağıtımkanalları ve ulaşılan yeni finansal piyasalar, bankalara hem yeni fırsatlar sunmaktahem de yeni riskler ortaya çıkarmaktadır. Bu fırsatların başında ise internetteknolojisi ve bu teknolojiye uyum sağlayabilme kabiliyeti gelmektedir.Finans kuruluşları, geleceğin rekabetçi ortamının alabileceği muhtemel şekillerve bu yapıya uygun rekabet ve ürün/hizmet stratejileri geliştirmektedirler. Tümstratejilerin merkezinde ise bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler ve bunlarınkarlılık sağlayacak şekilde yönetilmesi yer almaktadır. Dolayısıyla rekabet avantajı buuyum sürecini içselleştirilmesindeki hız tarafından belirlenmektedir. Yani internettabanlı dağıtım kanallarının kullanıcı dostu ve en yüksek güvenlik önlemlerinin enuygun fiyattan sunulduğu arayış yeni bankacılığın rotası olmuştur. Özellikleyoğunlukla perakende bankacılık alanında faaliyet gösteren Türk bankacılık sektörüaçısından bu konu daha kritik bir önem arz etmektedir.Finans kuruluşları, pazarda varlıklarını sürdürebilmek ve büyük ölçüdeteknolojinin şekillendirdiği dinamik rekabet ortamına ayak uydurabilmek için, internetbankacılığı kanalında finans pazarlama faaliyetlerine daha fazla önem vermeli ve bukonuda dünyadaki gelişmeleri izleyerek kendi uygulamalarını sürekli yeni şartlarauyumlu hale getirmelidirler.Bu araştırmada ile internet kullanıcılarının internet bankacılığı ile ilgili bilgidüzeylerinin tespit edilerek bu alanda eğitim gerekleri öneminin ortaya konulmasıvamaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak internet bankacılığınayönelik olarak hazırlanan anket kullanılmıştır. Araştırma dört bölüm olarakplanlanmıştır. İlk iki bölümde teknoloji ve küresel ekonomi ile bu alanlardakideğişim incelenmiş olup, konuyla ilgili yapılan araştırma ve yayınların literatürtaraması yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise, internet, internet bankacılığı ve elektronik ticaretkavramlarına açıklık getirilerek konunun detayları hakkında bilgiler sunulmayaçalışılmıştır. Ayrıca, bu bölümde Türk finans sistemi ve Türkiye'de internetbankacılığı uygulamaları hakkında bilgilere yer verilmiştir.Konu ile ilgili alan araştırmasının yer aldığı dördüncü bölümde ise, araştırmakapsamında yer alan ve internet bankacılığı kullanıcılarına uygulanan anket ile ilgilianalizlere ve bulgulara yer verilmiştir.Araştırma sonucunda ?Güvenlik? sorununun internet bankacılığı önündeönemli bir engel oluşturduğu gözlemlenmiştir. ?İnternet bankacılığı müşterileri,internet bankacılığını kullanmayı, genellikle kendi kendine öğrenmekte? olduğutespit edilmiştir. ?Müşterilerin genellikle mesai saatleri içerisinde internetbankacılığını kullandığı? ve ?Müşterilerin internet bankacılığı ile ilgili eğitimalmadıkları? bununla birlikte ?Müşterilerin internet bankacılığı ile ilgili eğitimalmaya istekli oldukları?'na ilişkin hipotezlerimiz de test edilmiş ve kabul edilmiştir
Özet (Çeviri)
The banking system is one of the most important corner stones of a country?seconomy. Global banking sector is getting more and more sophisticated in terms of theproducts and services it presents and the functions it fulfilled. The newly createdproducts, new operation procedures, distribution channels and newly reached financialmarkets those came out of the developments of data processing technology not onlyenable banks to have new opportunities but also introduced new risks. The Internettechnology and the ability to adapt this technology are the leading opportunities of thiskind.Financial institutions are developing competition and product/service strategiesconvenient for the future?s possible competitive medium and structure. In the heart of allthese strategies lie the rapid changes in information technologies and the management ofthem in a profitable manner. Therefore, the competitive advantage is determined by thespeed to internalize the adaptation process. In other words, the modern banking is on aroute to reach Internet based distribution channels those are user friendly and the highestsecurity procedures served with a reasonable price. This is a highly critical issue for theTurkish banks operating in the field of retail banking.Financial institutions should attach more importance to financial marketing in theInternet banking channel to be able to go with the medium of dynamic competitionmostly shaped by the technology and to survive within the market.This research intends to determine the information level of the users about theInternet banking and to bring up the importance of training in this field. During theresearch, a public survey directed towards the Internet banking is used as the datacollection method. The research is planned to contain four chapters. In the first twochapters, the technology with the global economy and the change within these fieldsare examined; besides, a literature review about the subject is tried to be presented.viiOver the third chapter, the concepts of the Internet, the Internet banking andelectronic commerce are tried to be clarified and a pile of detailed information aboutthe subject is presented. Furthermore, in this chapter, Turkish financial system andInternet banking applications in Turkey are asserted.The fourth chapter, over which the field survey takes place, the analysis andthe data of the survey applied to the users of the Internet banking within theframework of the study is presented.In the end of the study, the issue of ?security? is observed to be a realobstacle for the Internet banking. It is determined that ?the customers of Internetbanking generally learn to utilize Internet banking by themselves?. Our hypothesesas ?the customers utilize Internet banking generally in office hours?, ?the customershave not received training about the Internet banking? and ?the customers are eagerto receive training about the Internet banking? are tested and approved.viii