Sınıf öğretmenlerinin ve branş öğretmenlerinin ilköğretim I. kademe görsel sanatlar dersine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of classroom teachers and in-field teachers to the visual arts course in primary first stage
- Tez No: 330252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma; 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında, Karakeçili Atatürk İlköğretim Okulu'nda deney ve kontrol grupları olarak atanan 5. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir.Görsel Sanatlar Eğitiminde sınıf öğretmenlerinin ve branş öğretmenlerinin ilköğretim 1.kademe görsel sanatlar dersine etkisinin incelenmesine yönelik olarak yapılan bu araştırma, deney ve kontrol grupları değerlendirme kriteri kapsamında uzman görüşleri alınarak değerlendirilmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyledir:Deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencilerinin, deneysel işlem sonrası, toplam puan düzeyleri arasında, deney grubu öğrencileri lehine anlamlı bir farklılık vardır.Deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencilerinin, deneysel işlem sonrası malzemeleri etkili kullanma, biçim zenginliği, kompozisyonda denge ve vurgu, rengi etkili kullanabilme durumu, çalışmada farklı tekniklerin kullanılması, çalışmada bütünlük sağlanması, çalışmanın konuya uygun olması, resimsel öğeleri kullanabilme durumu, buluş kriterleri arasında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır.Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Görsel Sanatlar Eğitiminde branş öğretmenlerinin sınıf öğretmenlerinden daha etkili olduğu ve branş öğretmeninin öğrencilerin bu alandaki bilgi ve becerilerini olumlu etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This investigation has been carried out in 2011-2012 Academic Year with the fifth grade students of Karakeçili Atatürk Primary School who were assigned as the experiment and control groups.This research which was done with the intention of investigating the effects of classroom teachers and in-field teachers to the visual arts course in primary first stage, was evaluated by using the expert opinions within the context of experiment and control groups evaluation criteria.The results that were obtained from the research are as follows: There is considerable amount of difference between the level of total points of the experiment group students and the control group students after the experimental process, in favour of the experiment group students.There is considerable amount of difference between the criterias of efficient use of tools, style productiveness, balance and emphasis in composition, ability to use colors efficiently, using different techniques during workshops, achieving integrity in work, relevancy of the work to the related topic and ability to use pictorial items, of the experiment group students and the control group students after the experimental process, in favour of the experiment group students.According to the results obtained from this research, it can be said that in the Visual Arts Education, in-field teachers are more effective than the classroom teachers and that the in-field teachers affect the students? knowledge and skills in this field positively.