Yapılandırmacı öğretim yaklaşımının maddenin tanecikli yapısı ve gazlar konusunda lise öğrencilerinin kavramsal başarılarına etkisi
Effects of constructivistic approach to achievement of conceptual perseption of high school students about nature of matter and gases
- Tez No: 215338
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenim gören lise 2.sınıf öğrencileri ile yapılandırmacı yaklaşımla öğrenim gören öğrencilerin maddenintanecikli yapısı ve gazlar konularındaki başarılarını karşılaştırmak, bu konudakikavramsal algılamalarını araştırmak, yanlış kavramalarını belirlemek ve bu yanlışkavramaların sebeplerini incelemektir. Çalışmanın diğer bir amacı ise kimyasalkavramları kavrama yeterliliklerinin ve matematiksel işlem becerilerinin etkisiniaraştırmaktır.Bu çalışma, 2004-2005 öğretim yılının güz döneminde Ankara ÇankayaLisesi'nde iki lise 2. sınıftaki toplam 48 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmadayarı deneysel ön test-son test kontrol grubu deseni kullanılmıştır. Rasgele belirlenmişiki fen şubesinden birisi deneysel grup diğeri kontrol grubu olarak seçilmiştir.Maddenin tanecikli yapısı ve gazlar konusu deneysel grupta yapılandırıcı yaklaşımagöre, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemine göre işlenmiştir.ivAraştırmada kullanılacak, Tanecikli Yapı ve Gazlar Önbilgi Testi (ÖBT),Kavram Testi, (KT), Başarı Testi (BT) ve öğretim sırasında kullanılacak ders notuve asetatlar ilk öğretim Fen Bilgisi 7-8 ve Lise 2 Kimya kitapları incelenerekhazırlanmıştır.Kontrol ve deneysel gruba, Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT),Bilimsel İşlem Beceri Testi (BİBT), Tanecikli Yapı ve Gazlar Önbilgi Testi veKavram Testi öğretimden önce ön test, Başarı Testi ve Kavram Testi öğretimdensonra son test olarak uygulanmıştır.Öğretiminden sonra Maddenin Tanecikli Yapısı ve Gazlar Kavram ve BaşarıTestleri puanları dikkate alınarak kontrol ve deneysel gruptan seçilen toplam 8öğrenciyle yanlış kavramaları belirlemek amacıyla her biri yaklaşık yarım saat sürenmülakatlar yapılmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için son testlerden alınanpuanlar SPSS (Statistical Package for Social Science) bilgisayar programında 0,05anlamlılık düzeyinde ANCOVA (Analysis of Covariance) analizi ve t-testikullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonunda lise 2. sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı vegazlar konusunda birçok yanlış kavramaya sahip oldukları tespit edilmiştir.Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT), Bilimsel İşlem Beceri Testi (BİBT),Önbilgi Testi (ÖBT) ve Kavram Testi (KT) puanları kontrol altına alındığındaöğrencilerin başarılarını arttırmada yapılandırmacı yaklaşımın daha etkin olduğu vekavramsal algılamalarında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı birfarklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare achievement of the students that aretaught with traditional teaching methods and the students that are taught withconstructivist approach about particulate nature of matter and gases, to investigatetheir conceptual understandings, to determine the misconceptions about particulatenature of matter and gases and to investigate reasons for these misconceptions. Theother aim of this study is to determine the high school students? understandingpotentials of chemistry concepts and their problem solving skills.The subject of this study consisted of total 48 students from two classes ofAnkara-Çankaya Lyceum of Lycee 2 students in autumn semester 2004-2005educational year. Research design is quasi-experimental pretest-posttest controlgroup design. One of two randomly chosen science group was accepted as controlgroup and the other as experimental group. The subject was taught with traditionalteaching methods in control group and with constructivist approach in the other class.viParticulate Nature of Matter and Gases Pre Knowledge Test, ParticulateNature of Matter and Gases Concept Test, Particulate Nature of Matter and GasesAchievement Test, notes used during teaching and acetates used in experience groupwere prepared by way of search through relevant literature, Secondary SchollScience Textbook 7-8 and Lyceum?2 Chemistry Textbook. Logical Thinking AbilityTest, Scientific Process Skill Test, Particulate Nature of Matter and Gases PreKnowledge Test was given as pre-test, Particulate Nature of Matter and GasesAchievement Tests was given as post-test and Particulate Nature of Matter and GasesConcept Test was given as pre and post test to control and experience groups.After teaching subject, interviews, which took about a half hour for each,were made with total 8 students from chosen control and experience group by usingParticulate Nature of Matter and Gases Concept Test marks about the ParticulateNature of Matter and Gases.The data obtained from this study were assessed by using computer withSPSS (Statistical Package for Social Science) program at a significant level of 0,05by using ANCOVA (Analysis of Covariance) analysis and t- test.The result of statistical analysis indicated that constructivist approachmeaningfully contributed on students? achievements but there was no differencebetween the effect of traditional teaching method and constructivist approach onconcept perception. Also, it showed that Lyseum-2 students have manymisconceptions about the particulate nature of matter and gases.