Lise birinci sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarında yer alan metinler ve metin altı soruları üzerine bir değerlendirme
An evaluation of text and sub-text questions in Turkish language and literature course books in grade 9
- Tez No: 215377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Metinler,edebiyat eğitimi ile verilmek istenen bilginin,kazandırılmak istenendavranışın somutlaştığı araçlardır.Dolayısıyla, ders kitaplarında yer alan metinlerin,Türk Dili ve Edebiyatı öğretiminin amaçlarına uygun niteliklere sahip olmasıgerekmektedir.Araştırmada , metinlerin Türk Dili ve Edebiyatı öğretimindeki önemi ortayakonulduktan sonra,seçilen Türk Dili ve Edebiyatın ders kitaplarındaki metinler?Gencin Biyo-psiko-sosyal Gelişimine Uygunluğu? ve ?Türe Uygunluğu?bakımından incelenmiştir.Metin altı soruları ise ?Bilişsel Gelişim Kuramına Göre?,?Hazırlanış Biçimine Göre?, ?Cevap Kaynaklarına Göre? sınıflandırılarakdeğerlendirilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini ,Talim Terbiye Kurulu tarafından belirlenen vetebliğler dergisinin ilgili sayısında yer alan lise birinci sınıf Türk Dili ve Edebiyatıders kitapları; örneklem grubunu ise, bu kitaplar arasından rastlantısal örneklemyoluyla seçilmiş üç ders kitabı oluşturmaktadır.İnceleme alanını oluşturan üç ders kitabında da metinler , lise birinci sınıfgencinin biyo-psiko-sosyal gelişim özellikleri yeteri kadar göz önündebulundurulmadan seçilmiştir.Bir ders kitabında yer alan sorular,öğrencilere üst düzey öğrenme becerilerinikazandıracak nitelikte olmalıdır.Fakat her üç ders kitabında da yer alan metin altısoruları,genellikle, yalnızca alt düzey öğrenme becerilerini kazandırmaya yönelikbilgi ve kavrama sorularından oluşmaktadır.Cevap kaynaklarına göre yapılan sınıflamada da, ezbere ve hatırlamayayönelik olan metin içi sorularının oranı,% 68,21 ;metin dışı soruların oranı%29,69;metinler arası soruların oranı ise %2,09'dur.Ders kitaplarında farklı soru tiplerinin yer alması,öğrencileri motive etmek veonları daha aktif konuma getirmek için önemlidir.Fakat seçilen ders kitaplarındakimetin altı sorularının hepsi klâsik sorulardan oluşmaktadır.Çoktan seçmeli,doğruyanlışya da boşluk doldurma gibi soru tiplerine hiç yer verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Text are the means which take a material form of the informationwanted to be given and the attitude wanted to be gained by literatureeducation.Consequently,the text are in the course books must have theappropriate quality to the aims of Turkish Linguistic and LiteratureEducation.In the research,after the importance of the texts in teaching of TurkishLinguistic and Literature was brought up,the chosen texts in TurkishLinguistic and Literature course books were examined at the aspect of theappropriateness to the young?s bio-psycho-social progress and the species.The sub-text questions were tried to evaluate by classifying accordingto ?Cognitive Progress Theary?, ?Preperation Form? and ?SolutionSources?.The universe of research work consists of lycée first grade TurkishLinguistic and Literature course books determined by ?The Commision ofInstruction and Education?.Also,the universe of research work consists ofthe three course books chosen by chance.The texts in three course books, taking form of the study area werechosen without paying enough attention to the Iycée first grade young?sbio-psycho-social progress special features.The questions in a course book must be at the quality of gaining highlevel learning skills to students.But the sub-text questions taking place in allthe three course books usually consist of the information andcomprehension questions directed towards gaining only low level learningskills.In the classification according to the solution sources,the percentage ofthe interior textual questions which are related to memorization andrecalling is 68,21 %;the percentage of the outer textual questions is 29,69%;the percentage of inter textual questions is 2,09 % .Different kinds of questions in course books are important to motivatestudents and to make them more active.But all of the sub-text questions inthe chosen course books are in the classical question type.Multiplechoice,true-false or fill-in-the blanks questions aren?t given place in thecourse books.