İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin bazı demografik özelliklerine ve algıladıkları sosyal destek düzeylerine göre interneti kullanma amaçlarının incelenmesi
The investigation of the aims of the students? of the second part of primary schools using internet, for some of their demographic properties and the perceived social support levels
  1. Tez No: 215381
  2. Yazar: KEMAL BAYTEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada interneti eğlence amacı ve eğlence amacı dışında kullanma ileilgili olabileceği düşünülen bazı bağımsız değişkenlerin (aileden, arkadaşlardan veöğretmenlerden algılanan sosyal destek düzeyi, cinsiyet, sınıf düzeyi, başarı düzeyi)yordama gücü araştırılmıştır. Bunun yanında öğrencilerin internet kullanma amaçlarıbakımından internette kalma süreleri ile sosyal destek düzeyleri incelenmiştir. Bunaek olarak, interneti kullanma amaçlarına bağlı olarak öğrencilerin internette ağırlıklıolarak ziyaret ettikleri sitelerin ne ölçüde farklılaştığı araştırılmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara'nın Nallıhan ilçesinde ve Nallıhan'a bağlıÇayırhan Beldesi'ndeki tüm ilköğretim okullarının ikinci kademesine devam edenöğrenciler oluşturmuştur. Örneklemini ise aynı ilçe ve beldeden 329 öğrencioluşturmuştur. Analizler PcGive 10.4 ve SPSS 13 paket programları kullanılarakbilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş ve araştırmada hata payı .05 olarak alınmıştır.Bu araştırmada, interneti eğlence amacıyla kullanan öğrencilerin internetkullanma süreleri ile algıladıkları sosyal destek düzeyi arasında anlamlı ilişkibulunmamış, eğlence dışı amaçlarla kullananlarda anlamlı ilişki bulunmuştur.Öğrencilerin ailelerinden, arkadaşlarından, öğretmenlerinden algıladıkları sosyaldestek düzeyi ve akademik başarı ile interneti eğlence ya da eğlence dışı amaçlarlakullanma arasında anlamlı ilişki olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin cinsiyetleri vesınıf seviyeleri ile eğlence ya da eğlence dışı amaçlarla internet kullanma arasındaanlamlı ilişki bulunmuştur. Kız öğrencilere göre erkek öğrencilerin interneti daha çokeğlence amacı ile kullandıkları, sınıf seviyesi yükseldikçe de eğlence amaçlıkullanımın azaldığı ortaya çıkmıştır.Öğrencilerin internet kullanım amaçlarına göre ziyaret ettikleri sitelerinfarklılaştığı görülmüştür. Eğlence amacı dışında internet kullananların eğlence amaçlıinternet kullananlara göre anlamlı olarak ödev sitelerini daha fazla ziyaret ettikleri,daha az oyun oynadıkları ve daha az sohbet sitelerini ziyaret ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The prediction of some independent variabities (the level of social supportthey can get from their families, teachers and friends, the sex, the level of class andsuccess) which are thought to relate using the internet for fun and not using theinternet for fun is searched in this research. Beside this, the time which the studentsspend on internet in point of the aims of using internet and the level of social supportare searched. In addition to this, it is seached that how the sites which the studentsvisit mostly bound to the usage aim of the internet differentiate.The students who attend all the second part of primary schools in Çayırhanand Nallıhan in Ankara constitute this research. The students who are from the sametown and district constitute the sample of this research. The analysises are done onthe computer with using the packet programs of Pc Give 10.4 and SPSS 13 and errorportion is thought as .05 in the research.In this research, while it isn?t found a meaningful relationship between thetime which the students who use the internet for fun spend and the level of socialsupport they get, it is found a meaningful relationship between the time whichstudents who don?t use the internet for fun spend and the level of social support theyget. A meaningful relationship isn?t determined between the students social supportlevel which they get from their families, friends, teachers and using the academicalsucces and internet for fun or for the aims without fun. A meaningful relationship isfound between the students sexes, class level and using the internet for fun or forother aims. It is found that male students use the internet much more for fun thanfemale students, when the students pass the next classes using the internet for fundecreases.It is seen that the sites which the students visit differentiate according to aimsof using internet. It is appeared meaningfully that the students who don?t use internetfor fun visit the homework sites much more, play games a little and visit the chatsites a little according to the students who use internet for fun