Anatomi dersinde portfolyo kullanmanın öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal özellikleri üzerine etkisi
The effects of using portfolio essesment in anatomy course on students? cognitive and affective skills
- Tez No: 215382
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Eğitimli olsun ya da olmasın, her insanın kendi vücudunu ve vücudunuoluşturan yapıları bilmesi vazgeçilemez bir gerekliliktir. Anatomi dersi geçmişteolduğu gibi günümüzde de geleneksel öğretim ve değerlendirme yöntemleriyleöğretilmeye çalışılmaktadır. Bu durum, öğrencilerin derse yönelik tutumlarınıolumsuz etkilemektedir. Yurt dışında ve son yıllarda da ülkemizde başta dilöğretiminde ve az sayıda da olsa fizik, çevre bilimi, fen bilgisi vb. bilim dallarındaportfolyo değerlendirmenin sınıflarda uygulanmasına başlanmıştır.Bu çalışmada, anatomi dersinde iskelet ve kas sistemi konularını öğretmekiçin araştırmacı tarafından geliştirilen portfolyo (bireysel gelişim dosyası- tümeldeğerlendirme dosyası- ürün dosyası) kullanılmıştır. Dosyalar öğrencilertarafından bireysel olarak hazırlanmasına karşın, işbirliğine dayalı öğretim ile dedesteklenmiştir. Portfolyo değerlendirme süreci, öğrencinin çok yönlü olarak elealınmasını gerektirdiği ve özellikle duyuşsal özellikleri vurgulandığı için,araştırma sınav kaygısı ölçeği, çalışma davranışı ölçeği, anatomi dersine ilişkintutum ölçeği ve anatomi dersine ilişkin öz yeterlik ölçeği ile zenginleştirilmiştir.Süreçte akran ve öz değerlendirmeye yönelik çalışmalara ağırlık verilmiştir.Örneklem olarak, Gazi Üniversitesi Kırşehir Sağlık YüksekokuluHemşirelik Bölümünden 63, Gazi Üniversitesi Kırşehir Beden Eğitimi ve SporYüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünden 54, Gazi ÜniversitesiKırşehir Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği NormalÖğretim Programından 47 ve Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesiİlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği İkili Öğretim Programından 51olmak üzere toplam 215 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerin 109'u portfolyo ve106'sı da geleneksel değerlendirme grubunda yer almışlardır.ivÇalışmadan elde edilen veriler SPSS istatistiksel analiz paket programı ileanaliz edilmiştir. Verilerin çeşitliliği dikkate alınarak veri toplama araçlarınıngeliştirilmesinde faktör analizi ve güvenirlik testi kullanılırken, verilerinanalizinde iki yönlü ANOVA ve t-Testi kullanılmıştır. Sonuçta, araştırmacınıngeliştirdiği portfolyonun öğrencide akademik başarı, erişi ve bilginin kalıcılığınıbir miktar artırdığı, bunun yanında öğrencinin özellikle duyuşsal özelliklerini veyaşam becerilerini olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Portfolyo vegeleneksel değerlendirme yöntemi olarak iki ayrı değerlendirme şeklindeyapılandırılan bu araştırmada iki değerlendirme yöntemi arasındaki fark sınavkaygısı, öz yeterlik, tutum ve çalışma davranışı gibi bilişsel ve duyuşsal özelliklerbakımından istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is essential for a person, whether educated or not, to recognize thestructure and constituents of his body. Anatomy lessons are still taught bytraditional teaching and assessment methods today. This type of teaching affectsthe learner?s attitudes towards the lesson negatively. In some countries andrecently in Turkey, portfolio assessment has been used in classes mainly inlanguage teaching and partly in disciplines such as science, physics andenvironmental science.In this study, a portfolio developed by the researcher (individualdevelopment file ? holistic assessment file ? product file) was used so as to teachskeletal and muscular structures in anatomy lessons. The files were individuallyprepared by the students, who were also supported by collective learning method.The study was enriched by test anxiety scale, study habits scale, anatomy lessonattitudes scale and self-adequacy in anatomy lesson scale since portfolioassessment process requires a many-sided evaluation of the student andemphasizes the affective skills particularly. Peer and self-assessment studies weregiven much more significance in the process.The sample consisted of two hundred and fifteen students in total; sixtythreestudents from Gazi Üniversitesi Kırşehir Sağlık Yüksekokulu HemşirelikBölümü, fifty-four students from Gazi Üniversitesi Kırşehir Beden Eğitimi veSpor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü, forty-seven daytime andfifty-one night class students from Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesiİlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı. One hundred and nine ofvithese students took place in portfolio assessment group and one hundred and sixin traditional assessment group.The data obtained in the study was analyzed by means of SPSS statisticalanalysis package program. Considering the variety of the data, factor analysis andreliability test were used in the development of instruments means while two-wayANOVA and t-Test were utilized in the analysis of the data. As a result, it wasseen that the portfolio developed by the researcher increased the student?ssuccess, achievement and retention of knowledge to some extent thoughstatistically not meaningful, and affected particularly the cognitive skillspositively. The study, which was based upon two different assessment methods asportfolio and traditional, showed that the difference between the two assessmentmethods was statistically meaningful in terms of affective skills such as testanxiety, self-adequacy, attitudes and study habits.