İnternet kullanımının gençlere etkisi Kastamonu İli örneği
Effects of internet usage on youth Kastamonu City study
  1. Tez No: 215385
  2. Yazar: FERHAT ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada internet kullanan gençlerin interneti hangi amaçlarlakullandıkları, internetin gençler ve aileleri üzerindeki etkileri ile bu konuda yapılmasıgerekenler hakkında bir çalışma yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde olupinternet kullanan gençlerin sosyal ortamlarında bir değişiklik olup olmadığı, internetikullanma sebeplerinin neler olduğu, ne ölçüde internet ve bilgisayar kullandıkları,ailelerinin internet konusunda ne kadar bilgili oldukları, internetin satanizm,pornografi, internet üzerinden dolandırıcılık gibi suçlara yöneltmeyi kolay halegetirip getirmediği konularında görüşleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Bu araştırma Kastamonu ilindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim okullarındaki lise 1?2?3 sınıflarda öğretim gören 14- 18 yaş grubundaki 400genç üzerinde yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket araştırmacı tarafındangeliştirilmiş olan `İnternetin Gençler Üzerindeki Etkilerini DeğerlendirmeAnketi'dir.Araştırmaya katılan gençlerin verdikleri cevaplar SPSS programı ile frekansve yüzdelik oranlarına göre değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yapılan çalışmalarsonunda gençlerin interneti merak ettikleri, sağladığı olanaklardan bilgileriseviyesinde faydalandıkları, ailelerinin ve okullarının kendilerine yeterli derecedebilgilendirme yapmadıkları, internetin fazla kullanılmasının gençleri etkileyerekdeğişik yönlere çekebildiği, internetin sosyal hayatın bir parçası olduğu vekullanılması gerektiği sonuçları ortaya çıkmıştır. Bunun yanında internetin gençleridaha araştırmacı bireyler haline getirdiği, internetin etik kurallar doğrultusundakullanılması gerektiği gibi sonuçlar da elde edilmiştir.Teknolojinin hayatın her safhasında kullanıldığı günümüzde internetkullanmayı bilmek bir zorunluluk haline gelmektedir. Gençlerin sahip olduklarımerak neticesinde bu konuda önde olmaları kaçınılmazdır. Ancak internet denetimsizortamlarda kullanıldığı taktirde ondan en fazla etkilenecek grup yine gençlerolacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research teenagers between 14 and 18 who use internet, social featuresand internet effects on them and their families are being searched. Scanning model isused for this research and effects of internet for families and teenagers are beingshowed by researcher. Why, where and how teenagers use internet? `How muchinternet knowledge is being known by families? is searched. Does internet use causepornographic matters, satanism, or illegal situations, swindling problems etc? Socialpart of internet and internet origin problems which effect family and school life areexamined.This research was made on 400 teenagers who attend high schools 1st 2nd and3rd classes belongs to Ministry of National Education in Kastamonu. `Effects ofInternet on Teenagers Evaluation Questionnaire? is used by researcher on this thesis.Answers of youth were analyzed for their frequency and percentage by SPSSstatistic program. Results were shown that: teenagers are so keen on internet, theyuse internet as much as their knowledge about it, families and schools don?t giveenough information about internet, internet addiction can effect youth behaviors, alsointernet is part of social life and it is necessity to use internet. By the way internetmakes youth more researcher people. Youth think that, if somebody surfs on internetshould obey the ethic rules.Using internet is mandatory nowadays in every part of our life. Teenagers arevery curious to use internet. Using internet without inspection causes troubles fortheir social life and their families life.