Ortaöğretim kurumlarında çalışan alan dışından atanmış rehber öğretmenlerin iş doyumları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki (Ankara ili örneği)
The relationship between job satisfaction and organizational commitment among guidance teachers that were assigned out of their professional field in secondary education institutions
- Tez No: 215384
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim kurumlarında çalışan alan dışından atanmışrehber öğretmenlerin iş doyumları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki ve bazıdeğişkenlere göre rehber öğretmenlerin görüşleri arasındaki ilişki düzeyleribelirlenmeye çalışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.Ankara il merkezini oluşturan sekiz ilçedeki ortaöğretim kurumlarındaçalışan toplam 113 alan dışından atanmış rehber öğretmene, Minnesota İş DoyumÖlçeği ile Balay (2000) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeğiuygulanmıştır. Rehber öğretmenlerin iş doyum düzeyleri ve örgütsel bağlılıkdüzeyleri ile bu iki durum arasındaki ilişkinin belirlenmesinin yanı sıra; cinsiyet,mezun oldukları fakülte, öğretmenlik mesleğindeki kıdem ve rehber öğretmenliktekikıdem gibi değişkenlerin iş doyumu ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi dearaştırılmıştır. Örgütsel bağlılık kendi içerisinde de uyum, özdeşleşme veiçselleştirme olarak üç alt boyutta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This purpose of research is, to explain the relationship between jobsatisfaction vs organizational commitment among guidance teachers that wereassigned out of their professional field, to estimate the level of connection of theiropinions depending on some parameters, and to propose some recommendations.Organizational Commitment Scala, which was developped by Balay (2000)and Minnesota Job Satisfaction Questionnaire, has been applied to 113 GuidanceTeachers coming out of the professional field and who are already in charge at highschools of eight towns of Ankara. This application investigates not only the level oftheir Job Satisfaction and Organizational Commitment and the connection of thesesituations, but also searches the effect of some parameters such as gender, faculty ofgraduation and seniority status of teachers on to the Job Satisfaction andOrganizational Commitment.